Zwiedzanie Zamku
» strona główna / serwis fotograficzny

serwis fotograficzny

30 stycznia 2017 r. - z cyklu „Zamkowe Teatralia” - wernisaż wystawy pt. „ ## BEAUTY”

2017-02-01

PIĘKNE KOBIETY I KUNSZTOWNE STYLIZACJE

Czy fotomodeling może być sztuką? Tak, i najlepszym tego dowodem jest właśnie wystawa „## Beauty” fotografa Mariusza Barana i wizażystki Marty Kwolek, którą można oglądać w Galerii Zamek Przemyskiego Centrum Kultury i Nauki ZAMEK.

Wystawa powstała z połączenia dwóch pasji - fotografii i wizażu. Obrazy są autorstwa fotografa Mariusza Barana, natomiast stroną wizerunkową i przygotowaniem modelek do fotografii zajęła się wizażystka Marta Kwolek.

W stylizacjach i fotografiach widać ogromną dbałość o szczegóły, dzięki czemu obok tych prac trudno przejść obojętnie. Na fotografiach można podziwiać „Matrony, Caryce, Księżniczki”, które intrygują, hipnotyzują i uwodzą kolorami. O wyjątkowości sfotografowanych stylizacji świadczy fakt, że wszystkie zostały wykonane w oparciu o materiały znalezione w sklepach z odzieżą używaną i to, że modelki współpracowały bez wsparcia finansowego. Bez wsparcia finansowego tworzyli również artyści, mieli jedynie siebie i własne pasje.

Wernisaż wystawy idealnie wpisał się w założenia Zamkowych Teatraliów, czyli prezentację różnych gatunków sztuki i miał efektowną oprawę. Wyświetlany był film, który przedstawiał powstawanie prezentowanych fotogramów, a muzycznie wzbogacił ten wieczór występ młodzieży reprezentującej Klub V Batalionu Strzelców Podhalańskich w Przemyślu.

Mariusz Baran
Nauczyciel z zawodu, fotograf z wyboru. Fotografię odkrył przypadkiem, nie przypuszczając, że zawładnie sporą częścią jego życia. Eksperymentował z wieloma rodzajami fotografii, by wreszcie odkryć, że w studio odnajduje spełnienie swojej pasji. Piękno, różnorodność i niezwykłość ludzkich twarzy powodują, że fotografia staje się dla niego niezwykłą podróżą w głąb samego siebie. Swoimi pracami pragnie pokazać, że świat fotomodelingu to nie tylko komercja i reklama, ale również Sztuka. Fotografuje oszczędnie, pamiętając, że na zdjęciu najważniejszy jest człowiek.
Od 2008r. związany jest z Rzeszowskim Stowarzyszeniem Fotograficznym. Jest autorem wystaw indywidualnych i zbiorowych, nagradzanym i wyróżnianym w konkursach fotograficznych. Jego ostatni sukces, tytuł laureata XV edycji międzynarodowego konkursu „Portret 2016” w Kole, związany jest ze zdjęciem „#blueberry” z prezentowanej wystawy. W swojej artystycznej drodze kieruje się zasadą, że „zdjęcia należy czytać, a nie oglądać”.

Marta Kwolek
Jeszcze kilka lat temu urzędnik państwowy – dziś wizażystka z zawodu i pasji. Powiedzieć można: typowa historia kobiety, która w pewnym momencie życia postawiła wszystko na jedną kartę i zaczęta realizować swoje marzenia. Ponieważ kocha to co robi i wkłada w to całe serce, w ciągu kilku lat osiągnęła poziom, na który inni pracują zdecydowanie dłużej. Przez dwa lata intensywnie szkoliła się u najlepszych i w lutym 2015 r. podnosi swoje kwalifikacje zawodowe, a potwierdzeniem jest zdany egzamin państwowy.
Zaczyna publikować swoje prace w magazynach branżowych i ślubnych m.in. w „Magazyn Moda Ślub”, „e-makeupownia” oraz „Lash me”, gdzie trzykrotnie jej prace trafiają na okładkę. Współpracuje przy sesjach zdjęciowych na terenie Rzeszowa i Warszawy oraz prowadzi tam kursy, szkolenia i warsztaty. Kocha książki i podróże. Od niedawna swoje pasje może łączyć, współpracując przy sesjach zdjęciowych poza granicami kraju. W maju 2016 r. zrealizowała kolejne marzenie, otwierając Studio Makijażu w Tyczynie. Specjalizuje się w makijażach ślubnych, wykonuje również, makijaże okolicznościowe i artystyczne. Kolory i obrazy, które tworzy jej wyobraźnia, znajdują odzwierciedlenie w stylizacjach.

Tomasz Beliński
Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK