Zwiedzanie Zamku
» strona główna / PCKiN ZAMEK

PCKiN ZAMEK

Zespół Pieśni i Tańca „Przemyśl” w Mołdawii
W dniach 5-6 października grupa reprezentacyjna Zespołu Pieśni i Tańca „Przemyśl” gościła w stolicy Mołdawii Kiszyniowie na zaproszenie Organizacji Polska Wiosna w Mołdawii. Po trudach 18-godzinnej podróży w ciężkich warunkach drogowych, grupa uczestniczyła w Święcie Wina. Dużym powodzeniem cieszył się występ w obecności Konsula Generalnego, Jego małżonki, pracowników Konsulatu Polski oraz Ambasady Polskiej, Pani Prezes Związku Lekarzy w Mołdawii oraz Prezes Organizacji Polska Wiosna w Mołdawii. Wieczorne spotkanie sprzyjało zawiązaniu nowych znajomości; zaowocowało zaproszeniem na maj 2014 roku grupy folklorystycznej na święto „Polska Wiosna w Mołdawii”. Kierownik ZPiT „Przemyśl” – Lucynie Rudawskiej, przekazano dokumenty wraz z listem intencyjnym, dotyczące nawiązania partnerstwa miast z mołdawskim miastem Soroki. Najbardziej jednak zapadł w sercu i pamięci koncert dla mniejszości polskiej w Grygorówce, oddalonej o 100 km od Kiszyniowa , urokliwej wiosce. Polskie tańce oraz pieśni ludowe sprawiły, że w oczach Polaków zalśniły łzy tęsknoty.
 
Nie zabrakło też elementów grozy: w nocy z 5/6 października nawiedzające często Mołdawię trzęsienia ziemi, nieźle przestraszyły uczestników wyjazdu, pomieszkujących na 7 /ostatnim/ piętrze.

Wyjazd mógł się odbyć dzięki sponsorom: Firma Eurobus, Dariusz Gościński Usługi Remontowo-Budowlane oraz KOSTECH s.c. Kostuś Andrzej, Kostuś Wojciech. Serdecznie dziękujemy!