Relacje
1 czerwca 2014 r. – Przemyśl – Eden czytelników: „Zaczynamy od bajek”, odsłona druga

Przemyśl – Eden czytelników: „Zaczynamy od bajek” (23 maja – 22 czerwca 2014 r.) to innowacyjny projekt Przemyskiego Centrum Kultury i Nauki ZAMEK, dofinansowany za środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, którego celem jest promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. Jest to szeroko zakrojone zadanie obejmujące działania dla najmłodszych – m.in. bajkowe spektakle teatralne, zabawy plastyczno – literackie, maraton czytania bajek, Dobranockę Poetycką. Projekt rozpoczął się na Zamku Kazimierzowskim 23 maja 2014 r., a jego finał odbędzie się 22 czerwca 2014 r. w czasie dorocznie organizowanego Święta Zamku Kazimierzowskiego.
Druga odsłona projektu Przemyśl – Eden czytelników: „Zaczynamy od bajek” odbyła się 1 czerwca w Dniu Dziecka. Ten czas na Zamku Kazimierzowskim zarezerwowany był dla najmłodszych, nosił tytuł „Bajkowy poranek – Bajkolandia” i rozpoczął się o godz. 10.45. Wszystkich bardzo licznie przybyłych – głównie rodziców z pociechami – przywitała Dyrektor PCKiN ZAMEK Renata Nowakowska. Następną oficjalną osobą na scenie był Prezydent Miasta Przemyśla Robert Choma. W sposób bardzo miły, wesoły – nie do końca oficjalny – przywitał dzieci, złożył im serdeczne życzenia z okazji ich święta i przeczytał im fragment „Przygód Koziołka Matołka” autorstwa Kornela Makuszyńskiego. Kolejny fragment przygód niesfornego Koziołka czytała dzieciom Dyrektor Renata Nowakowska.
Po części „literackiej” przyszedł czas na występy najmłodszych artystów. Jako pierwsza wkroczyła na scenę i zaśpiewała piosenkę pt. „Magiczne miejsce” Lenka Gaweł z Przedszkola nr 3 w Przemyślu. Po niej, jako następny zaprezentował się Teatrzyk „Wierszotoperki” z Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Przemyślu z kukiełkową bajką „Nasz strumyk”. Drugą piosenkę tego dnia zaśpiewała Klaudia Tadla ze szkoły Podstawowej nr 16 w Przemyślu, utwór nosił tytuł „Piosenka drewnianych lalek”. „Kap, kap kap” to tytuł kolejnej piosenki, którą wykonały członkinie zespołu „Kropelki” z Przedszkola nr 16 w Przemyślu. Po utworach muzycznych przyszedł czas na kolejną sztukę teatralną. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 15 w Przemyślu wykonali przedstawienie kukiełkowe zatytułowane „O smutnym osiołku”. Po krótkiej przerwie na scenie pojawiła się kolejna wokalistka. Julia Kiełbasa ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Przemyślu zaśpiewała piosenkę pt. „Najlepsza koleżanka”. „Taniec Elfów” to kolejny występ młodych artystów. Tym razem był to popis taneczny dzieci ze Szkoły Tańca „A-Z” w Przemyślu. Jedynym wokalistą tego dnia na zamkowej scenie był Jakub Cwenar ze Szkoły Podstawowej w Sufczynie, który zaśpiewał piosenkę pt. „Nosek”. Jako następna wystąpiła Zuzanna Łukaszewicz ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Przemyślu, która wykonała piosenkę pt. „Kto się czubi”. Kolejnym fragmentem teatralnym tych prezentacji było przedstawienie – ale już nie kukiełkowe – pt. „Kopciuszek” w wykonaniu uczniów klasy III ze Szkoły Podstawowej Nr 4 w Przemyślu. Jako ostatni w tym artystycznym bloku, w przedstawieniu tanecznym, wystąpiły dzieci ze Studia Baletowego Terpsychora.
Każdy wykonawca po swoim występie otrzymał pamiątkowy dyplom, a wszyscy mali widzowie, przy wyjściu obdarowani zostali słodkim co nieco.
Blok artystyczny od dzieci dla dzieci prowadził Hubert Lewkowicz redaktor naczelny Gazety Przemyskiej.
Pierwsza część zakończyła się kilkanaście minut po godz. 13-tej. Po „przerwie obiadowej” o godz. 16.00 wybrzmiał ostatni akord Dnia Dziecka na Zamku Kazimierzowskim w ramach projektu Przemyśl – Eden czytelników: „Zaczynamy od bajek”. Ponadnormatywna liczba publiczności obejrzała spektakl „Jaś i Małgosia” w wyk. Sceny Komediowej Przemyskiego Centrum Kultury i Nauki ZAMEK. Wstęp na przedstawienie był oczywiście bezpłatny.
Tomasz Beliński
Przemyskie Centrum Kultury Nauki ZAMEK