Relacje
18 czerwca 2016 r. – otwarcie wystawy malarstwa Julii Olech-Nowak zatytułowanej „Antidotum”
Julia Olech-Nowak – Laureatka Stypendium Twórczego Prezydenta Miasta Przemyśla 2015 r.
Biogram:
Studia na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, na wydziale Architektury Wnętrz.
W 1989 r. dyplom z wyróżnieniem w pracowni Leszka Wajdy. W latach 1991-1992 otrzymała Stypendium Twórcze MKiS. W latach 2003 -2004 realizowała studia podyplomowe w zakresie grafiki warsztatowej we wrocławskiej ASP, w pracowni A. Basaja oraz A. i J. Strzyż. Swoją pasję twórczą dzieli równolegle pomiędzy projektowaniem i niezależnymi sztukami plastycznymi. Bierze czynny udział w życiu artystycznym Przemyśla i Podkarpacia .
Wystawy indywidualne: BWA, Przemyśl – 1990, 2001, 2004, 2016; CK Zamek – 2003,
Wystawy liczne zbiorowe BWA Przemyśl – m.in. „Artefakty”, 2001, 2004,( główna nagroda) Artefakty -, „A co to jest rzecz ?Ułamek wszechświata” – wystawa wg koncepcji Stanisławy Zacharko.
Wielokrotny udział w Konkursie – „Nagroda Mariana Strońskiego”.( BWA – Przemyśl, CK Zamek, Narodowe Muzeum Ziemi Przemyskiej ).
Wystawy zbiorowe- Kraków (BWA, Pałac Sztuki, ZPAP – Galeria Pryzmat) , BWA w Rzeszowie (w tym udział w wystawie pokonkursowej „Obraz, grafika, rysunek, rzeźba roku” 2011 r. oraz w „Jubileuszowym przeglądzie artystów Podkarpacia” (50-lecie) . Udział w wystawach zbiorowych w Krośnie, Tarnowie, Kielcach, Sandomierzu i Wrocławiu.
Udział w Międzynarodowym Triennale Malarstwa Regionu Karpat „Srebrny Czworokąt” (wystawy: Polska, Ukraina, Węgry, Słowacja, Rumunia).
Aktualna wystawa:
Wystawa malarstwa. Przedstawiane prace zostały przygotowane w ramach Stypendium Twórczego przyznawanego przez Prezydenta Miasta Przemyśla. 2015.
(październik 2015 – czerwiec 2016 )
Tytuł wystawy:
„ ANTIDOTUM”
Tekst autorski :
Prace, które prezentuję w ramach niniejszej wystawy, są wyrazem mojego sposobu myślenia i mojego podejścia do świata. Po raz kolejny hołduję w swojej twórczości sprawom zwyczajnym, prostym, bez patosu. W pracach tych pragnę zachować nieuchwytne szczęście, które towarzyszy zwyczajnej chwili. Każdy z nas, zapewne w zupełnie różnych sytuacjach, odczuwa poczucie wewnętrznego spokoju. I nie chodzi tu wcale o wielkie wrażenia, szał i ekstremalną radość tylko o zwyczajne ukojenie oka i duszy, o stworzenie wewnętrznej harmonii, o odczucie współbrzmienia świata zewnętrznego i wewnętrznego.
Zapewne zdarza się nam to dość często, zupełnie niezauważalnie. A szkoda. Być może te krótkie chwile wymagają odnotowania i małej refleksji.
Obrazy, które tu przedstawiam są takim swoistym zwolnionym krokiem w pośpiesznym tempie życia. Sądzę, że takie „przystopowanie” i znalezienie pozytywów jest niezwykle ważne, ponieważ nie tylko pozwala docenić uroki otaczającego nas świata……. ba, pozwala w ogóle go zauważyć. Ogromny stres cywilizacyjny, jaki nam towarzyszy, pęd zdobywania, konkurowania, spełniania oczekiwań w sumie nie wiadomo czyich czy też strach przed przemocą, powodują w nas poczucie nieszczęścia, co z kolei prowadzi do coraz większej agresji i destrukcji. Każdy powinien na chwilę zwolnić i znaleźć swoje antidotum.
Ja przedstawię Wam swoje.
Mam nadzieję, że zaprezentowane prace pozwolą widzowi zachować dobre wyobrażenie o otaczającej go rzeczywistości, wydobyć w nim samym również pokłady jego własnych pozytywnych przeżyć i wspomnień. Uświadomią widzowi, że jego własne życie i świat , który go otacza w rzeczywistości kryje wiele uroków, potrafi być ciekawy i przyjazny.
