Relacje
24 – 25 sierpnia 2013 r. – WINCENTIADA 2013 – Dni Patrona Miasta Przemyśla Świętego Wincentego
Ku Pana chwale rozmnożeniu, ku ludzkiemu polepszeniu wszytcy ludzie posłuchajcie. Przed wiekami żył człek wieliki, mistrz wybrany, co to zbawić chciał wszytko od wszelkiego gorza. Dostał moc nad zwierzęty i ludzi by panował jako święty – nasz patron Wincenty. Aby weselić się pamięcią Jego, co roku ku uciesze każdego, o zbawiennym żywocie naszego patrona świętego wspominamy, celebrę wyprawiamy i pamiętamy że: zacność, uroda, moc, pieniądze, sława – na świecie żadnej pewnej rzeczy nie ma. Cokolwiek myślemy, cokolwiek czyniemy, musimy w imieniu Jego zawsze wszytkim dobrorzeczyć.
W tym roku „Wincentiada” odbywała się w dniach 24-25 sierpnia, jednak po raz pierwszy połączona była z Finałem Ogólnopolskiej Akcji Caritas „Tornister pełen uśmiechów”. Wspólne działania odbywały się drugiego dnia tej imprezy, podczas której „rozdano” 5 tyś. tornistrów wypełnionych przyborami szkolnymi.
Pierwszego dnia – 24 sierpnia – w ramach tak zwanych imprez towarzyszących odbyło się kilka wydarzeń. Na stadionie Polonii rozegrano mecz piłki nożnej o Puchar Prezydenta Miasta Przemyśla pomiędzy drużynami Samorządu i Prawa. Mecz zakończył się wynikiem 4:2 dla samorządowców. Miłośnicy historii wzięli udział w wycieczce z przewodnikiem PTTK „Święty Wincenty w Kościele Franciszkanów”. Przez dwie godziny, od 16.00 do 18.00 otwarty był dla mieszkańców gabinet Prezydenta oraz sala narad, wszyscy ciekawi mieli możliwość choć przez chwilę poczuć „atmosferę władzy”. W „Piwnicy Artystycznej pod Niedźwiadkiem” odbyła się promocja książki dra Tomasz Pudłockiego pt. „Będziemy działać”. Na zakończenie pierwszego dnia w Kościele OO. Franciszkanów rozbrzmiewały chorały gregoriańskie oraz poezja Karmelu w wykonaniu zespołu „Twoje Niebo”.MNÓSTWO DZIAŁAŃ – WIELE UCIECH
Dzień drugi – główny – obchodów Dni Patrona Miasta Przemyśla rozpoczął się o godz. 10.00 od Mszy Świętej w Kościele OO. Franciszkanów, wystawienia relikwii Świętego Wincentego oraz, po Mszy, procesją ulicami Miasta. O godzinie 12.00, od kolorowego korowodu uczestników imprezy na Rynku Starego Miasta rozpoczął się Jarmark Świętego Wincentego. Kilka minut później, ze sceny, wszystkich zgromadzonych mieszkańców i turystów przywitali organizatorzy dwóch połączonych imprez oraz władze miasta. W południe rozpoczęła się V Przemyska Gra Miejska, której finał odbył się w „Piwnicy Artystycznej pod Niedźwiadkiem”. Od godz. 12.30 do 17.00, na skrzyżowaniu ulic Kazimierzowskiej i Serbańskiej „Diamont Club” promował zdrowy styl życia, a tancerze True Group prezentowali swoje umiejętności. W tym samym czasie na Placu Niepodległości występowali tancerze Szkoły Tańca „A-Z”, wokaliści Klubu 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich z Przemyśla oraz duet instrumentalny AVIACCORD. Na scenie głównej, ku uciesze najmłodszych, o godz. 13.0 wystąpił Teatr Lalek „Pinokio” z Łodzi. O godz. 15.00 w Klasztorze OO. Karmelitów rozpoczęły się warsztaty ikonograficzne dla dzieci prowadzone przez członków Towarzystwa Miłośników Sztuki Sakralnej. O godz. 16.00 na scenie głównej odbył się finał Ogólnopolskiej Akcji Caritas „Tornister pełen uśmiechów”, podczas której przekazano dzieciom tornistry wypełnione przyborami szkolnymi. O tej samej godzinie, ale w „Piwnicy Artystycznej pod Niedźwiadkiem” odbył się spektakl Teatru Fredreum pt. „Oświadczyny”. Po godz. 17-tej ulicami miasta przeszła i do sceny głównej dotarła druga kolorowa i wesoła parada uczestników tej ogromnej imprezy. Zaraz po tym ze sceny popłynęły do nich pozdrowienia od organizatorów i władz miasta co było równoznaczne z rozpoczęciem ostatniego bloku występów. Zaraz po tym w programie zatytułowanym „Zamkowy Świat Bajek” na scenie głównej wystąpili aktorzy Sceny Komediowej PCKiN ZAMEK. Swój drugi artystyczny popis, ale tym razem na scenie głównej wykonał duet instrumentalny AVIACCORD. O godz. 18.00 w Klasztorze OO. Karmelitów odbyła się promocja książki „Sztuka sakralna pogranicza”.
OGROMNE MORZE LUDZKICH GŁÓW I WSPANIAŁA ZABAWA
Po godz. 18-tej na scenie usytuowanej na przemyskim Rynku rozpoczął się wieczorny blok koncertowy – główny punkt programu artystycznego, który jak zwykle zgromadził największą – ogromną – liczbę publiczności. Jako pierwszy wystąpił przemyski zespół „Dusza we Mgle”. Po nim przyszedł czas na gwiazdy wieczoru. Jako pierwsza wystąpiła Monika Kuszyńska (była wokalistka zespołu Varius Manx) z zespołem w koncercie zatytułowanym „Zostań chwilo”. Drugą gwiazdą wieczoru była Kasia Kowalska z zespołem, która zaprezentowała program zatytułowany „To co dobre”. Po godzinie 22-ej, wieczór z Patronem Miasta zakończył niezwykle widowiskowy pokaz laserowo-multimedialny „Visual Sensation”.
Podczas całego drugiego dnia imprezy całość „spinały” występy Teatru Gry Wstępnej z Krakowa. Artyści na szczudłach w Rynku, ale również na przyległych ulicach naszego miasta zabawiali i namawiali do wspólnej zabawy mieszkańców i licznie odwiedzających nas turystów.
To oczywiście nie wszystkie atrakcje, które czekały tego dnia na mieszkańców naszego miasta i przebywających u nas turystów. Odbywały się również liczne działania skierowane do najmłodszych, bogactwem i niepowtarzalnością asortymentu przyciągały liczne stragany, no i oczywiście ta niezapomniana atmosfera, która powodowała, że czuło się jedność pod opieką patrona naszego Miasta. To trzeba było po prostu przeżyć.
Tak ogromna impreza nie mogła się obejść bez najpotężniejszego z mediów – telewizji. Była ta o zasięgu ogólnopolskim, która „zrobiła” materiał i emitowała go kilkakrotnie w programach informacyjnych, była również ta o mniejszej renomie – TV PODKARPACKA – która z kolei relacjonowała na żywo przebieg imprezy.
Polska Grupa Energetyczna S.A.
ORGANIZATORZY:
– Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK dyrektor Renata Nowakowska
– Caritas Archidiecezji Przemyskiej dyrektor ks. Artur Janiec
– Prezydent Miasta Przemyśla – Robert Choma
– Mecenas PCKiN ZAMEK – Polska Grupa Energetyczna Obrót SA
– Firma Transportowo-Handlowo-Usługowa „PANMAR”
– Przemyska Gospodarka Komunalna Spółka z o.o
– Podkarpacki Bank Spółdzielczy
– Bank Gospodarki Żywnościowej SA
– Lech Club Sport
– Przedsiębiorstwo Gospodarki Mieszkaniowej w Przemyślu
– Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Przemyślu
– TOI TOI Polska
– Miejski Zakład Komunikacji w Przemyślu
– Firma Handlowa „Mirage” Jacek Grochowicz
– Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej PARAMEDYK
– UNISERWICE
– „AS” Firma Produkcyjno-Handlowa Piekarnia Jolanta Uberman i Andrzej Cach
z – Kraczkowej
– Firma Euroterm z Przemyśla – Michał i Józef Martowicz
– Drukarnia Jard z Łańcuta – Janusz Dudek
– Firma Ankop z Łańcuta – Anatol Wrona
– Wydawnictwa: WSiP, Macmilian, Zamkor, Cambridge, Paerson, Żak, Nowa Era, Oxford,
LektorKlett
– REM II z Przemyśla
– GRZEGORZ SZUBIAK z Leżajska
– GREINPLAST
– Gazdo-Metal z Przemyśla – Jerzy Gazdowicz
– Pani Poseł Elżbieta Łukacijewska
– Pan Poseł Kazimierz Gołojuch
– Pan Poseł Marek Rząsa
– Pan Poseł Mieczysław Golba
– Bank Paribas
– Gmina Miejska Przemyśl
– Kościół Franciszkanów w Przemyślu
– „Teatr Gry Wstępnej” z Krakowa
– Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Łańcuta,
– Teatr „Pinokio” ze Starego Sącza
– Tomasz Drabina – AVIACCORD w duecie z Krakowa
– Zespół „Twoje Niebo”
– Zespół „Dusza we Mgle”
– Zespoły wokalno-instrumentalne 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich,
– Scena Komediowa PCKiN ZAMEK
– Towarzystwo Dramatyczne im. Aleksandra Fredry „FREDREUM” w Przemyślu
– Szkoła Tańca A-Z
– „DIAMOND CLUB”
– TRUE GROUP – grupa taneczna
– Sportowo kulturalny klub szachowy przy Młodzieżowym Domu Kultury w Przemyślu
– Pracownia plastyczna Młodzieżowego Domu Kultury w Przemyślu
– Świetlica „Wzrastanie” z Radymna i Przemyśla
– Towarzystwo Miłośników Sztuki Sakralnej
– Polskie Towarzystwo Turystyczno Krajoznawcze oddział w Przemyślu
– Przemyska Gilda Fantastyki
– Telewizja Polska Program 1
– Telewizja Polska oddział w Rzeszowie
– Polskie Radio Rzeszów
– Gazeta Codzienna Nowiny oraz portal Nowiny 24
– TVP Podkarpacka
– Radio Fara
– TV TOYA
– Gość Niedzielny
– Miesięcznik „Nasz Przemyśl’
– Tygodnik „Życie Podkarpackie”
– Tygodnik „Gazeta Przemyska”
Tomasz Beliński
Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK