Relacje
25 lipca 2022 r. – dziewiąty dzień XXII MIĘDZYNARODOWEGO PRZEMYSKIEGO FESTIWALU SALEZJAŃSKIE LATO MUZYCZNE Między Wschodem a Zachodem – tradycja i współczesność. Koncert w wykonaniu organisty Władysława Szymańskiego oraz zespołu KYIV – BRASS (Ukraina)
Dziewiątego festiwalowego dnia koncert odbył się również – tak jak dnia ósmego – w kościele, tym razem jednak u Salezjanów. Widownia po raz drugi z rzędu obcowała z muzyką w przemyskiej dzielnicy Zasanie. Właśnie dla nich w tej świątyni wystąpili: Władysław Szymański – organy oraz zespół KYIV – BRASS (Ukraina) w składzie: Andriej Ilkiv – trąbka, Oleksandr Trehubov – trąbka, Sergii Kashyn – puzon, Yan Barabash – waltornia, Vasyl Budiakivskyi – tuba.
Na koncercie obecni byli główni współorganizatorzy Festiwalu: Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK reprezentowała dyrektor tej instytucji Renata Nowakowska, Parafię pw. Św. Józefa Salezjanie reprezentował Proboszcz Ks. Bogdan Nowak, Zespół Szkół Salezjańskich w Przemyślu reprezentował dyrektor tej placówki Ks. Zenon Latawiec, obecny był również dyrektor artystyczny Festiwalu Tomasz Ślusarczyk.
Program:
– Johann Sebastian Bach (1685–1750) – Toccata i fuga d-moll BWV 565,
– Johann Sebastian Bach – Chorał z kantaty BWV 140,
– Johann Sebastian Bach – Fuga g-moll,
– Johann Sebastian Bach – Scherzo,
– Max Reger (1873–1916) – Introdukcja i passacaglia d-moll,
– Johann Sebastian Bach – Jesus bleibet meine Freude BWV 147,
– Johann Sebastian Bach/Antonio Vivaldi – Koncert c-moll,
– Antoni Chlondowski (1884–1962) – Trzy preludia,
– Eugen Kozak – „Wiwtscharik”,
– A. Biłousow – ukraińska fantazja „Marienitschewi spiwi”,
– Mykoła Łysenko (1842–1912) – Boże Welyki,
– Alexandre Guilmant (1837–1911) – Finał z I Sonaty organowej op. 42.
Władysław Szymański w latach 1975–1978 studiował muzykologię w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Następnie w latach 1978–1983 studiował w Akademii Muzycznej w Katowicach, którą ukończył w klasie organów prof. Juliana Gembalskiego oraz na Wydziale Teorii Muzyki. W tej samej uczelni ukończył także Podyplomowe Studium dla kapelmistrzów orkiestr dętych. Doskonalił się na mistrzowskich kursach gry organowej u prof. F. Peetersa w Belgii i prof. L. Rooga w Austrii. Od 1985 roku – wykładowca Akademii Muzycznej w Katowicach. Od 1979 roku jest organistą bazyliki św. Wojciecha w Mikołowie. Jest członkiem Archidiecezjalnej Komisji Muzyki Sakralnej w Katowicach. W 2001 roku w Instytucie Muzykologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego obronił z wyróżnieniem pracę doktorską o konstrukcji zabytkowych organów Górnego Śląska. W październiku 2009 roku otrzymał stopień doktora habilitowanego a w czerwcu 2015 tytuł profesora sztuk muzycznych. W latach 2008–2016 był dziekanem Wydziału Wokalno- Instrumentalnego Akademii Muzycznej w Katowicach a od września 2016 r. sprawuje funkcję jej Rektora. Odznaczony brązową odznaką Gloria Artis. Jako koncertujący organista występował poza Polską w Austrii, Czechach, Belgii, Danii, Finlandii, Hiszpanii, Holandii, Niemczach, Norwegii, Słowacji, Szwajcarii, Szwecji, Włoszech. Nagrywał dla radia i telewizji. Nagrał trzy płyty CD na zabytkowych, XIX wiecznych organach bazyliki św. Wojciecha w Mikołowie. W 2003 roku wygłosił wykład w Hochschule für Musik w Düsseldorfie na temat organów i muzyki organowej na Górnym Śląsku.
Kyiv – Brass – zespół postały w 1999 roku. Składa się z doświadczonych muzyków-wirtuozów, wchodzących w skład czołowych ukraińskich orkiestr. Zespół z powodzeniem brał udział w międzynarodowych konkursach i festiwalach zdobywając prestiżowe nagrody, takie jak II miejsce na International Competition of Chamber Orchestras w Paryżu (1992), nagrodę na International Brass-Quintet Competition w Narbonie (Francja, 1994), oraz tytuł «The First Talent of the World» na Musical Festival w Tuluzie (Francja,1995).
Tekst: Tomasz Beliński – Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK
Fotografie: Marian Boczar, Grzegorz Gajdzik.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.