Relacje
25 lutego 2022 r. – z cyklu „Zimowe Zamkowe Teatralia” koncert „W drodze do Hollywood” poświęcony pamięci Krzysztofa Komedy
Muzyka Krzysztofa Komedy przetrwała próbę czasu, wciąż jest atrakcyjna dla nowych pokoleń i ważna dla artystów, którzy sięgają po jego tematy. Koncert, który odbył się na zamkowej scenie PCKiN ZAMEK był hołdem dla Krzysztofa Komedy i całego pokolenia Artystów „tamtych czasów” (muzyków, filmowców, literatów) mających ogromny wpływ na wszystko to, co dzieje się współcześnie w kulturze. Wzięła w nim udział dwójka znakomitych artystów, Lena Ledoff (fortepian) i Adam Rymarz (wokal), a całość błyskotliwie poprowadził dziennikarz Polskiego Radia Paweł Sztompke, przedstawiając zawiłości początków muzyki jazzowej w Polsce oraz pierwsze kariery artystyczne Polaków w Hollywood.
Adam Rymarz
Wokalista obdarzony słuchem absolutnym oraz niezwykle ciepłą barwą głosu o szerokich możliwościach ekspresji. Z powodzeniem porusza się w różnorodnych stylach muzycznych, od jazzu po soul i gospel. W swoim repertuarze posiada utwory należące do kanonu piosenki polskiej oraz światowe standardy muzyki rozrywkowej.
Jest absolwentem wokalistyki jazzowej w Akademii Muzycznej w Katowicach, laureatem licznych nagród i wyróżnień, w tym statuetki „Indywidualność wokalna” (Inowrocław 2002) oraz Grand Prix i Nagrody Specjalnej Prezydenta Miasta St. Warszawy dla Najlepszego Wokalisty Gospel (Warsaw Gospel Days 2005). Zadebiutował profesjonalnie na scenie krakowskiego Teatru im. Juliusza Słowackiego w 2001 roku. W latach 2003-2005 śpiewał w grupie wokalnej Teatru Muzycznego Roma w Warszawie.
Lena Ledoff
Wspaniała pianistka, występuje z koncertami w oryginalny sposób łącząc muzykę klasyczną i jazzową. Komponuje muzykę dla teatru, jest autorką projektów muzycznych i utworów literackich. Największą pasją jednak pozostaje dla niej muzyka Fryderyka Chopina, do której nawiązuje w całej swojej twórczości.
Występowała na scenach: Paryża, Toronto, Pragi, Bratysławy, Kijowa, St. Petersburga, Irkucka, Ottawy, Montrealu, Lwowa, Budapesztu, Warszawy i większości polskich miast. Brała udział w festiwalach, m.in: „Jazz Jamboree” (2008 i 2011,Warszawa), „7 Międzynarodowy Festiwal Pianistów Jazzowych”(2002, Praha, Czechy), „Festiwal Filmowy Muzyki Krzysztofa Komedy” (2007 i 2008, Warszawa), „White Night Swing” (2011, St. Petersburg), „Ladie’s Jazz Fest” (2012,Gdynia), „37 Międzynarodowy Festiwal Pianistów Jazzowych” (2011, Kalisz), „Designed In Poland”(2011, Budapeszt). Nagrała 5 płyt z muzyką jazzową, w tym solowy album „Komeda-Chopin-Komeda” (wyd. MTJ, Warszawa, 2011 r.).
W 2020 roku nagrała muzykę i wystąpiła w roli Pianistki w spektaklu on-line „Madame Pylinska i sekret Chopina” w reż. Roberta Glińskiego.
Paweł Sztompke
Muzykolog, od 1977 roku dziennikarz Polskiego Radia. Jego specjalnością muzyczną, radiową jest muzyka filmowa. Prowadzi audycje „Muzyczna Jedynka” i „Ostatni seans filmowy” oraz spotkanie z publicznością „Muzyka w kinie i poza nim”. W 2008 roku otrzymał nagrodę Złoty Mikrofon za ogromną wiedzę i popularyzację polskiej muzyki rozrywkowej i filmowej w znakomitym kontakcie ze słuchaczami na antenach Polskiego Radia. W roku 2015 został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w działalności na rzecz rozwoju Polskiego Radia.
Tomasz Beliński
Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK
fot. Tomasz Beliński