Relacje
27 lipca 2014 r. – z cyklu „Muzy na Zamku” – koncert „Solo i w duecie”
Przemyska publiczność zawsze z umiłowaniem zasiada na zamkowej widowni i z wielką przyjemnością oddaje się urokowi muzyki, której motywem przewodnim są najpiękniejsze arie operetkowe i musicalowe. Na scenie Zamku Kazimierzowskiego występowały największe muzyczne sławy światowe i nasze – Polskie. Podziwiane były tu najpiękniejsze głosy reprezentowane przez wszystkie tonacje. Zawsze sala była wypełniona w całości. Tym razem też tak było.
W niedzielę 27 lipca na scenie Zamku Kazimierzowskiego – jednego z najważniejszych zabytków naszego miasta – klasyczny odcień muzyki operetkowej i musicalowej zaprezentowali: Katarzyna Guran – sopran, Andrzej Lichosyt – baryton, Andrzej Guran – skrzypce, Andrzej Bednarski – fortepian. Burza oklasków, bisy i uśmiechnięte twarze – to najkrótszy i najbardziej adekwatny opis tego co się działo podczas koncertu i po nim.
Katarzyna Guran jest absolwentką OSM II st. w Przemyślu w klasie skrzypiec, a także PSM II st. w klasie śpiewu dr Olgi Popowicz. W 2013 r. ukończyła Akademią Muzyczną w Krakowie na wydziale wokalno – aktorskim w klasie śpiewu wykł. Ewy Wolak. Swój warsztat wokalny doskonali na licznych kursach pod kierunkiem znakomitych profesorów jak: Jerzy Artysz, Igor Kuszpler, Christian Elssner, Ingrid Kremling, Nil Semmer czy Dariusz Grabowski. Koncertowała z Orkiestrami Filharmonii Rzeszowskiej, Krakowskiej, Wrocławskiej i Lubelskiej, Zakopiańską Orkiestrą Klimatyczną oraz z Przemyską Orkiestrą Kameralną. Brała udział w Festiwalu Wratislavia Cantas, II i III Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie, Festiwalu Misteria Paschalia w Jaśle oraz Muzyka w Starym Krakowie. W 2010 r. zadebiutowała w koncertowym wykonaniu „Parsifala” Ryszarda Wagnera, pod batutą Gabriela Chmury jako jedna z Kobiet Kwiatów. W 2012 r. wystąpiła w „Czarodziejskim flecie” W. A. Mozarta w roli Papageny wystawianym w Operze Krakowskiej. W 2012 r. nagrała płytę z utworami skomponowanymi przez młodych kompozytorów krakowskich: Michała Paparę, Jakuba Polaczyka i Michała Gronowicza przy współpracy z prof. dr Ramintą Lampsatis. Od 2014 r. pracuje w Teatrze Muzycznym „IWIA” gdzie występuje w spektaklach i rewiach operetkowych.
Andrzej Lichosyt – aktor scen muzycznych, śpiewak. Absolwent Akademi Muzycznej w Krakowie. Uzyskał także tytuł Aktora szkoląc warsztat w Gdyńskim SWA im. D. Baduszkowej. Debiutował na deskach Teatru Muzycznego w Gdyni. Ma na swoim koncie udział w takich spektaklach jak Skrzypek na Dachu, Fame, Piękna i Bestia Disney’a, Francesco, Kolęda Nocka, Chess. Pracował z takimi reżyserami jak Jerzy Gruza, Jan Szurmiej, Maciej Korwin. Śpiewał w prestiżowych salach w kraju i za granicą m.in. w Szwajcarii, Niemczech, Austrii. Współpracował z Teatrem Miejskim w Gdyni kreując role w spektaklach Edith Piaf i Zorba. Debiut operowy w Opera Nova w Bydgoszczy w operze” Rodelinda” G.Haendla (partia Garibaldo) pod dyr. Paula Esswooda. W czerwcu 2014 r. w Operze Krakowskiej śpiewał partię Hrabiego Almavivy w „Weselu Figara” W. A. Mozarta pod dyr. Jacka Delekty i reż. Laco Adamika. W swoim repertuarze ma zarówno arie operowe i operetkowe, ale także songi musicalowe czy piosenki aktorskie i kabaretowe.
PROGRAM KONCERTU:
1. E. Kalman – duet Silvy i Edwina :”Co się dzieję” z op.”Księżniczka Czardasza”
2. F. Lehar – pieśń „Wilio, o Wilio” z operetki „Wesoła Wdówka”
3. R. Staruss – Kuplety Adeli z operetki „Zemsta Nietoperza”
4. E. Kalman – aria Tasilla „Graj cyganie” z op. „Hrabina Marica”
5. R. Stolz – czardasz Jadwigi z op. „Dama z portretu”
6. M. Leigh – pieśń Don Kichota „Śnić sen” z musicalu „Człowiek z La Manchy”
7. F. Loewe – z musicalu „My fair lady” aria Elizy „Przetańczyćcałą noc”
8. F. Loewe – aria Frediego : „Tę ulicę znam”
9. G. C. Menotti – aria Lucy z operetki „The Telephone”
10. L. Bernstein – „Tonight” z musicalu „West Side Story”
11. C. Bixio – neapolitańska pieśń „Mamma sono tanto felice”
12. N. Dostal – „Barcelona” z operetki „Clivia”
13. Consuelo Velázquez – Besame Mucho
14. Jerry Bock – duet Tewiego i Goudy „Sunrise, Sunset” z musicalu „Skrzypek na dachu”
Tomasz Beliński
Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK
Opublikowano 28 lipca 2014 przez Tomasz Beliński
Ostatnia aktualizacja 9 kwietnia 2017 przez Tomasz Beliński