Relacje
30 stycznia 2022 r. – 30. FINAŁ Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy jest pozarządową organizacją charytatywną non-profit. Powstała w marcu 1993 roku z inicjatywy Jerzego Owsiaka, który jest jej prezesem. Najważniejszym celem WOŚP jest działalność w zakresie ochrony zdrowia polegająca na ratowaniu życia osób chorych, a w szczególności dzieci oraz działanie na rzecz poprawy stanu ich zdrowia.
Każdego roku w styczniu odbywa się ogólnopolska akcja zwana Finałem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, podczas której odbywają się koncerty i imprezy towarzyszące. W trakcie Finału, wolontariusze zbierają pieniądze do puszek, za które kupowany jest sprzęt medyczny dla pacjentów. Prowadzone są również aukcje internetowe, w które chętnie włączają się osoby ze świata kultury, sportu, mediów i polityki, przekazując na licytacje m.in. swoje cenne pamiątki. Podczas Finałów, WOŚP gra niemal na całym świecie, natomiast w studiu licytowane są m.in. „Złote Serduszka”.
W tym roku Finał WOŚP odbywał się pod hasłem „Przejrzyj na oczy”, a pieniądze zbierane były na okulistykę dziecięcą dla zapewnienia najlepszej jakości diagnostyki i leczenia wzroku u dzieci.
W Przemyślu głównym wsparciem artystycznym dla sztabu Finału WOŚP od zawsze jest Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK. W tym roku na scenie Zamku Kazimierzowskiego w godzinach 17.00 – 19.00 odbył się koncert. Dla zgromadzonej widowni wystąpił przemyski zespół „Scream for Basement” w składzie: Jan Hawajski – gitara, wokal, Piotr Pelc – perkusja i Maciej Danielewicz – keyboard. Drugim zespołem, który zagrał dla WOŚP była rzeszowska grupa „Diaboł Boruta” w składzie: Paweł Leniart – bas, wokal, Konrad Peszek – gitara, Krystian Szamburski – gitara, Lubor Vanek – perkusja. Na zamkowej scenie swoje umiejętności wokalne zaprezentowały również młode przemyskie wokalistki: Paulina Kosicka, Martyna Burchała, Gabriela Koszła , Wiktoria Głuchowicz i Kornelia Kozioł. Datki do puszek zbierali wolontariusze z I Liceum Ogólnokształcącego w Przemyślu. Nie był to jednak koniec występów. W Rynku Starego Miasta o godzinie 19.45 odbyło się „Światełko do Nieba” w formie żonglerki ogniowej w wykonaniu teatru ulicznego.
Tomasz Beliński
Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK
Fotografie: Marcin Fiń, Piotr Pruchnicki, Grzegorz Gajdzik, zbiory PCKiN ZAMEK