Relacje
6 grudnia 2008 r. – . „Spotkania z muzyką z Nowego Świata: Meksyk, Kuba, Argentyna” – koncert na wiolonczelę i fortepian
Koncert przeplatany był komentarzem słownym wiolonczelistki Anny Maklakiewicz-Pawluśkiewicz, działającej na stałe w Meksyku (w stanie Veracruz). Artystka zapoznała słuchaczy z mało znaną u nas kulturą latynoską. Mówiła m. in. „Moim celem jest rozpowszechnianie klasycznej muzyki meksykańskiej kameralnej z udziałem wiolonczeli. Meksykańscy kompozytorzy końca XIX i XX wieku, wykorzystują motywy muzyki indiańskiej zawoalowanej we współczesnych brzmieniach. W niektórych utworach te motywy są bardziej słyszalne, a inne są przykładami poszukiwań oryginalnego brzmienia nie skrępowanego klasycznym pojęciem harmonii. Prezentowanie twórczości kompozytorskiej z kontynentu amerykańskiego, stosunkowo mało znanej w Polsce, jest elementem wzbogacającym wyobrażenie słuchaczy o rozwoju kultury i o osiągnięciach Meksyku w dziedzinie Sztuki Muzycznej”.
Na koncercie obecna była Monica Velarde – Attache Kulturalny Ambasady Stanów Zjednoczonych Meksyku. Dostojny gość został oprowadzony po Zamku Kazimierzowskim i zapoznany z jego działalnością przez dyrektora tego obiektu Renatę Nowakowską.
Anna Maklakiewicz-Pawluśkiewicz rozpoczęła naukę gry na wiolonczeli w PPSM im. E. Młynarskiego w Warszawie w klasie prof. J. Lugiewicza. Ukończyła Liceum Muz. im K. Szymanowskiego w klasie doc. A. Orkisza. Studia wyższe w AMFC (1979-1984) odbyła pod kierunkiem doc. A. Orkisza oraz w klasie K. Michalika uzyskując Dyplom z wyróżnieniem. Brała udział w licznych kursach interpretacji muzycznej m.in. w Łańcucie, Weimarze, Varnie i Sienie. W 1978 r. przeszła do finału i otrzymała Nagrodę Specjalną za „Wysoki Poziom Artystyczny” na Ogólnopolskim Konkursie Wiolonczelowym w Poznaniu W 1980 wraz z pianistą A. Berezynskim reprezentowała Polskę na Międzynarodowym Konkursie Duetów w Barcelonie. W 1983 r. wspólnie z Małgorzatą Górą (fortepian) wygrała Międzyuczelniany Konkurs Muzyki Kameralnej w Lodzi. Artystka współpracowała z Estradą Kameralną Filharmonii Narodowej i Zespołem Opery Kameralnej w Warszawie. Była asystentem koncertmistrza wiolonczel w Orkiestrze Symfonicznej Xalapa (Veracruz) Meksyk i we Fresno ( Kalifornia) USA.
W latach 1988-1990 jako stypendystka Uniwersytetu we Fresno odbyła podyplomowe studia w klasie prof. M. Flaksmana otrzymując dyplom „Master of Art”. Przebywając w USA brała udział w festiwalach muzycznych (m.in. jako stypendystka Cleveland Symphony Orquestra Kent Blossom) i występowała jako solistka i kameralistka w miastach stanów Kaliforni, Florydy i Ohio. Od 1990 pracuje nieprzerwanie na Uniwersytecie Stanu Veracruz w Meksyku jako wiolonczelistka tria fortepianowego Wydziału Rozpowszechniania Kultury, oraz jako profesor klasy wiolonczelowej na Fakultecie Muzycznym. Realizuje liczne koncerty w całej Republice Meksykańskiej oraz programy do radia i telewizji.
Małgorzata Góra kształciła się w PSM II st. im. L. Różyckiego w Kielcach w klasie fortepianu Janiny Woźniak, a następnie u słynnej pianistki Barbary Hesse-Bukowskiej w Akademii Muzycznej im Fryderyka Chopina w Warszawie, którą ukończyła w 1985 r. Kameralistykę fortepianową studiowała pod kierunkiem Maji Nosowskiej i Macieja Paderewskiego. Podczas studiów uzyskała II nagrodę w Konkursie Muzyki Polskiej Okresu Pochopinowskiego (1981 r.) oraz II nagrodę w VLII Ogólnopolskim Międzyuczelnianym Konkursie Muzyki Kameralnej w Łodzi w duecie fortepianowo-wiolonczelowym (1983 r.). Od 1981 roku prowadzi aktywną działalność artystyczną jako solistka w koncertach symfonicznych i recitalach oraz jako kameralistka współpracując z wybitnymi polskimi śpiewakami oraz instrumentalistami różnych specjalności, a także z aktorami i tancerzami. Często wykonuje utwory solowe i kameralne w ramach jednego koncertu np. koncert „Wszystkie Pieśni F. Chopina”, w którym wraz z solistami Warszawskiej Opery Kameralnej B. Wardak i L. Świdzińskim interpretuje pieśni F. Chopina oraz utwory solowe (koncert ten rejestrowany był przez Telewizję Łódzką oraz wydany w całości na płycie kompaktowej). Wraz z Małgorzatą Sałacińską wielokrotnie wykonywała recitale pieśni różnych kompozytorów w tym polskich kompozytorów XX-ego wieku. Artystka brała udział w licznych festiwalach muzycznych m.in. w Warszawie (Festiwal Mozartowski, Festiwal Muzyki Dawnej), Antoninie, Busku-Zdroju, Gaming (Austria), Moskwie (Festiwale Chopinowskie). Koncertowała w Hamburgu wykonując utwory na fortepian solo i w duetach z rożnymi instrumentami, także z organami. Występowała w krajach Bliskiego Wschodu: Turcja, U.A.E., Syria , Jordania, Kuwejt, a także w krajach Skandynawskich oraz Szwajcarii i Hiszpanii. Małgorzata Góra od kilku lat jest członkiem Europejskiej Fundacji Promocji Sztuki Wokalnej, która zajmuje się promocją młodych talentów oraz organizacją koncertów i innych wydarzeń artystycznych takich jak: Festiwal Operowo Operetkowy na Mazowszu, Konkurs Złote Glosy Mazowsza. Od 1995 roku pracuje w PSM II st. im. J. Elsnera w Warszawie, uczestnicząc jako pianistka-kameralistka w kształceniu młodych śpiewaków klas wokalnych wybitnych polskich śpiewaków i pedagogów.
Tomasz Beliński
Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK