Relacje
6 marca 2022 r. – koncert zespołu „FORTECA – Walka Trwa” z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych
Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” obchodzony jest 1 marca. Ustanowiony został w 2011 roku, aby upamiętnić tych, którzy po II wojnie światowej z bronią w ręku przeciwstawiali się narzuconej siłą władzy komunistycznej. Działania podziemia antykomunistycznego były w większości wymierzone w oddziały UB, KBW, MO. Odpowiedzią na te akcje były represje i prześladowania. W walkach podziemia z władzą zginęło ok. 9 tys. konspiratorów. Kolejnych kilka tysięcy zostało zamordowanych na podstawie fikcyjnych wyroków sądów lub zmarło w więzieniach.
Aby uczcić święto walczących w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK zorganizowało okolicznościowy koncert. Dla przemyskiej widowni, na scenie Zamku Kazimierzowskiego wystąpił zespół „FORTECA – Walka Trwa”. Zapowiadając to wydarzenie, wprowadzenia do koncertu dokonali: Dyrektor PCKiN ZAMEK Renata Nowakowska i Radny Rady Miejskiej w Przemyślu Marcin Kowalski.
6 marca, dzień, w którym odbył się koncert, był jednocześnie 11. dniem Rosyjskiego ataku na Ukrainę i bohaterskich walk Ukraińskiego Narodu z Rosyjskim najeźdźcą. Dlatego, aby nie dać się zastraszyć i nie wpisywać się w narrację lęku, Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK jako miejsce porozumienia i dialogu poprzez sztukę, jednoznacznie wyraziło solidarność z ofiarami wojny w Ukrainie. Specjalnie na tę okoliczność przygotowano i rozdawano ulotkę „SOLIDARNI Z OFIARAMI WOJNY W UKRAINIE”, w której zachęcano do popierania i wspierania ofiar wojny m.in. poprzez wpłaty na podane konta.
„FORTECA – Walka Trwa” to zespół z ciekawym pomysłem na muzykę. Rockowo–metalowe brzmienie z dynamicznymi rytmami i melodyjnymi solówkami wprost idealnie wpasowuje się w docelowy przekaz. Grupa powstała w 2006 roku z inicjatywy gitarzysty Marcina “Siano” Tucznia, który stworzył pierwsze dwa utwory z wierszami Baczyńskiego i Broniewskiego, a następnie rozpoczął poszukiwanie muzyków. Styczniu 2007 roku zespół zagrał swój pierwszy koncert, a kilka miesięcy później wydał nagrany w domowych warunkach dwu płytowy album „Żołnierz Polski” i „Słońce Wrześnie”. Kolejnym wydarzeniem z życia Fortecy było kilkanaście koncertów, także ten największy zagrany w 2009 roku w Wiźnie przed grupą Sabaton. Ten rok poświecili także na nagranie płyty demo, której wydanie miało miejsce w 2010 roku. Wkrótce rozpoczęli pracę nad kolejną płytą „Kto dziś upomni się o pamięć?”, którą udało się wydać w czerwcu 2013 roku. Rok ten był obfity w nowe doświadczenia. W marcu zespół wygrał utworem „Żołnierze Wyklęci – Niezłomnie Żołnierze” II edycję konkursu Hard as a Rock, a w maju przeszli trasą ucieczki rotmistrza Witolda Pileckiego współtworząc w ten sposób film „Ucieczka z piekła. Śladami Witolda Pileckiego”. To właśnie te doświadczenia stały się inspiracją kolejnego albumu, który w całości muzycy poświęcili postaci tego wielkiego bohatera. Tak właśnie 1 marca 2014 roku została wydana płyta “ROTMISTRZ”. Jednak muzycy mimo wielu koncertów ten rok poświęcili także rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego i już 1 sierpnia ukazał się kolejny krążek pt. „PROJEKT nieZAKAZANY” z piosenkami śpiewanymi podczas okupacji w rockowym, fortecowym brzmieniu.
Tomasz Beliński
Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK
fot. Tomasz Beliński