Relacje
6 stycznia 2015 r. – „W KRAINIE UŚMIECHU” Koncert Noworoczny pod patronatem Prezydenta Miasta Przemyśla
Aby program tego pierwszego artystycznego wieczoru na Zamku Kazimierzowskim w 2015 roku był jak najbardziej atrakcyjny, organizatorzy zaprosili dwie wróżki. Jeszcze przed koncertem, w foyer, wszyscy którzy mieli ochotę wysłuchać co ich czeka w rozpoczynającym się właśnie roku, mogli skorzystać z umiejętności wróżek, które jak nikt inny potrafią odczytywać informacje przekazywane przez karty.
Po zapoznaniu się z tym co ich czeka w najbliższej przyszłości, widzowie wysłuchali życzeń noworocznych. Przekazał je – już ze sceny – Prezydent Miasta Przemyśla Robert Choma. Zaraz po tym, jeszcze przed występami artystów dokonała się bardzo krótka, ale miła uroczystość wręczenia podziękowań sponsorom i darczyńcom, którzy wydatnie pomagają Przemyskiemu Centrum Kultury i Nauk ZAMEK. Wdzięczną funkcję wręczających okolicznościowe dyplomy objęli: Prezydent Robert Choma i Dyrektor PCKiN ZAMEK Renata Nowakowska. Prezydent pojawił się na zamkowej scenie jeszcze raz. Poproszony został przez Małgorzatę Kulińską – do tańca na scenie. Jako prawdziwy gentleman nie mógł odmówić i tak oto włodarz naszego miasta wkroczył tanecznym krokiem w Nowy Kulturalny Rok.
Tomasz Beliński
Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK
Kazimierz Kowalski (ur. 30 lipca 1951) – polski śpiewak operowy (bas). Ukończył wydział wokalno-aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Łodzi (w klasie śpiewu Antoniego Majaka). Związany z Teatrem Wielkim w Łodzi jako solista oraz wieloletni dyrektor naczelny i artystyczny. Publiczności polskiej znany jest głównie dzięki telewizji, gdzie występował m.in. w programach Dobry wieczór, tu Łódź lub Kazimierz Kowalski zaprasza (TVP1). W roku 1998 założył Polską Operę Kameralną, której jest dyrektorem naczelnym i artystycznym. POK pokazuje – średnio osiemdziesiąt rocznie – spektakle operowe w miastach, w których nie ma stałych scen muzycznych. Są to m.in. „Halka”, „Straszny dwór” i „Flis” Moniuszki, „Krakowiacy i Górale” Bogusławskiego i Stefaniego oraz „Don Pasquale” Donizettiego. W I Programie Polskiego Radia, który jest partnerem medialnym działalności POK, Kazimierz Kowalski, począwszy od roku 1999, przedstawia w autorskiej audycji wybitnych polskich artystów. Ma także swój autorski program w Telewizji Polonia, w którym od 1997 roku popularyzuje muzykę klasyczną.
Małgorzata Kulińska – sopran, solistka Teatru Wielkiego w Łodzi, absolwentka Akademii Muzycznej w Łodzi na Wydziale Wykonawstwa Instrumentalnego i Wokalno – Aktorskiego w klasie śpiewu prof. Delfiny Ambroziak. Debiutowała w 2000 roku w Teatrze Wielkim w Łodzi w partii Barbariny w „Weselu Figara”. Wykonywała wiele partii operowych, operetkowych i musicalowych. Od wielu lat współpracuje z Polską Operą Kameralną, gdzie wykonuje czołowe partie operowe.
Patrycja Krzeszowska-Kubit – sopran. Edukację muzyczną rozpoczęła w wieku siedmiu lat. Przez sześć lat kształciła się w klasie akordeonu, a następnie w klasie śpiewu solowego dr hab. Olgi Popowicz w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. A. Malawskiego w Przemyślu (dyplom z wyróżnieniem). Naukę śpiewu solowego kontynuowała w Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi w klasie prof. Grażyny Krajewskiej-Ambroziak. Kończąc Akademię z wyróżnieniem w 2007 roku. Swoje umiejętności doskonaliła biorąc udział w licznych kursach interpretacji muzyki wokalnej. W 2006 roku zadebiutowała partią Romildy z opery Xerxes G. F. Haendla, w studenckim przedstawieniu wystawionym na deskach Teatru Wielkiego w Łodzi. Tego samego roku została zaproszona do współpracy z tym Teatrem. Dokonywała nagrań dla Radio Rzeszów, Radio Łódź oraz Telewizji Lwowskiej. Bierze czynny udział w licznych koncertach organizowanych przez łódzką Akademię Muzyczną, Politechnikę Łódzką oraz Teatr Wielki w Łodzi. Jej repertuar obejmuje nie tylko liczne arie operowe i operetkowe, ale również utwory muzyki oratoryjno – kantatowej oraz lirykę wokalną. Sezon 2009/2010 przyniósł jej Nagrodę Dyrektora Naczelnego Teatru Wielkiego w Łodzi za wzorowe wykonywanie obowiązków, a w szczególności za ogromne zaangażowanie w przygotowanie spektakli: My Fair Lady, Rusałka i Dama Pikowa. Bezpośrednio po ukończeniu studiów została zatrudniona w macierzystej Uczelni, obecnie na stanowisku adiunkta. W 2011 roku uzyskała stopień doktora sztuki.
Andrzej Niemierowicz – wybitny baryton, solista Teatru Wielkiego w Łodzi, wykładowca Akademii Muzycznej, należy do czołówki polskich śpiewaków. W Teatrze Wielkim w Łodzi zadebiutował tuż po ukończeniu z wyróżnieniem studiów wokalnych w łódzkiej uczelni oraz sukcesie na I Ogólnopolskim Konkursie Wokalistyki Operowej im. Adama Didura. Gościnnie występował na wielu scenach krajowych, w latach 90. był ponadto zaangażowany w teatrze w Wiesbaden.
Ewa Szpakowska – ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Muzyczną w Łodzi (1980) w klasie fortepianu prof. Walentego Parczewskiego i kameralnej prof. Rajmunda Ambroziaka. Jest wykładowcą w Katedrze Kameralistyki Akademii Muzycznej w Łodzi. Podczas pracy w Teatrze wielkim w Łodzi współpracowała z wybitnymi dyrygentami, śpiewakami z Polski i z zagranicy. Prowadzi ożywioną działalność artystyczną występując w wielu koncertach w kraju i za granicą (Niemcy, Holandia, Austria, Francja, Włochy, Martynika). Dokonuje nagrań radiowych i telewizyjnych.