Relacje
8 sierpnia 2016 r. – XVI Międzynarodowy Przemyski Festiwal SALEZJAŃSKIE LATO – Zespół puzonów Akademii Muzycznej w Krakowie pod kierownictwem Tomasza Stolarczyka, solista Bartosz Jakubczak (organy)
W poniedziałkowy wieczór w kościele oo. Salezjanów odbył się wyjątkowy koncert nie tylko przez dobór repertuaru, ale wykonawców którzy go uświetnili. Przemyscy miłośnicy salezjańskiego festiwalu mieli okazję posłuchać ośmioosobowego Zespołu puzonów Akademii Muzycznej z Krakowa pod kierownictwem Tomasza Stolarczyka. Solistą był wybitny organista Bartosz Jakubczak.
Bartosz Jakubczak Urodził się w 1977 roku w Sanoku. W 2001 roku ukończył z wyróżnieniem studia w Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie w klasie organów prof. A. Chorosińskiego, a w 2003 roku studia podyplomowe (stypendium im. G. Soltiego) z najwyższym odznaczeniem w Royal Academy of Music w Londynie w klasie prof. D. Titteringtona. Jest laureatem wielu nagród przyznanych przez tę uczelnię, m. in. Peter le Huray, Whalley Organ Scholarship Award oraz nagrody specjalnej przyznanej przez wybitnego angielskiego organistę Petera Hurforda. W 2002 roku otrzymał nagrodę Prix de la Presse podczas konkursu bachowskiego Grand Prix Bach de Lausanne w Szwajcarii. W tym samym roku wystąpił w Royal Festival Hall w Londynie, wykonując światową premierę zadedykowanego mu utworu na organy solo Salve Sancta Facies angielskiego kompozytora Davida Gortona. Był uczestnikiem wielu prestiżowych festiwali w Wielkiej Brytanii, m.in. The Spanish Baroque Music Festival, London Handel Festival, London Bach Festival, Dartington International Summer School, The Spitalfields Festival, London Organ Forum, International Organ Festival at St Albans, a także koncertów w Czechach, Grecji, Irlandii, Niemczech, Polsce, Szwajcarii, Szwecji i Węgrzech. W roku akademickim 2003/04 wykładał w Royal Academy of Music w Londynie w ramach Pidem Organ Fellowship. Prowadził kursy interpretacji muzyki organowej w Rzeszowie, Białymstoku i Suwałkach, a w macierzystej uczelni prezentował wykłady podczas sesji naukowych. Obecnie pełni funkcję asystenta w stopniu doktora w Katedrze Organów i Klawesynu Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.
Koncert tradycyjnie otworzył proboszcz ks. Stanisław Mierzwa. Prezentacji wykonawców dokonał dyrektor artystyczny festiwalu Tomasz Ślusarczyk, który także wyczerpująco przedstawił sylwetki kompozytorów i prezentowane utwory.
Koncert był wyjątkową okazją posłuchania niezwykle ciekawego brzmienia puzonów w mistrzowskim wykonaniu studentów Krakowskiej Akademii. W programie koncertu znalazły się utwory:
Girilamo Frescobaldi – Toccata, arr.Vern Kagaric
Jean Langlais – Suite Médiévale, op.56 I Prélude
Giovanni Gabrieli – Sonata pian e forte nr.6,
– Sacrae Symphoniae, arr.E.Solomon
Marian Sawa – Partita Chrystus zmartwychwstan jest (1981)
Pavel Josef Vejvanovsky – Offetorium, arr. James Ryon
Jean Langlais – Suite Médiévale, op.56 III (Aclamation)
Joseph Jongen – Scherzetto, op.108, nr.1
Georg Fridrich Haendel – Alleluja z Oratorium Mesjasz
Piotr Pruchnicki
Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK