Relacje
„ARTYŚCI SWOJEMU MIASTU” – po raz czwarty
20 sierpnia w niedzielę o godz. 18:00 na Zamku Kazimierzowskim odbył się czwarty już koncert z nowego cyklu „Artyści swojemu miastu”. Pierwszy, rozpoczynający tą nową inicjatywę miał miejsce 6 marca br. Realizatorem całości jest Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK. Za każdym razem mamy okazję podziwiać artystów uznanych w kraju, jak również dobrze znanych za granicą, których życiorysy związane są z naszym miastem. Takie koncerty utwierdzają nas w przekonaniu, że Przemyśl był, jest i będzie ważnym miejscem na mapie Polski. Publiczność, która szczelnie wypełniła salę widowiskową potwierdziła prawdziwość stwierdzenia, iż nasze miasto jest kolebką wielu wybitnych osobowości. Oklaski na stojąco są tego najlepszym dowodem.
Tym razem wystąpili: Maria Kułak-Michalska – mezzosopran, Anna Szałyga – sopran, Lesław Żółty – baryton i Anna Hop – fortepian. Usłyszeliśmy utwory, których autorami są: M. Benedetto, A. Caldara, G. B. Pergolesi, A. Vivaldi, W. A. Mozart, G. Donizetti, G. Bizet, F. Auber, P, Czajkowski, S. Moniuszko, P. Abraham, A. Lara, J. Strauss , Z. Karasiński.
Wieczorną imprezę prowadziła zaprzyjaźniona z Przemyślem, znana dziennikarka redakcji muzycznej Radia Rzeszów Zofia Stopińska.
Maria Michalska – z domu Kułak, urodziła się w Przemyślu. Mając osiem lat rozpoczęła naukę gry na fortepianie w Państwowej Szkole Muzycznej w Przemyślu. Od 14 roku uczyła się na Wydziale Pedagogicznym w Państwowym Liceum Muzycznym w Krakowie. Absolwentka Wydziału Wokalnego Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Krakowie, w klasie prof. Heleny Szubert-Słysz. Dyplom ukończenia śpiewu solowego z tytułem magistra sztuki otrzymała w 1971 roku. Od 1970 roku zatrudniona w grupie pierwszych altów w chórze Polskiego Radia i TV w Krakowie, a od stycznia 1974 roku w chórze Filharmonii Krakowskiej. Końcem lipca 1977 roku wyjechała na umowę do Stadttheater w Hildesheim. Zaczynała od małych partii solowych, powoli wchodząc w większy repertuar: Trzecia Dama w Zaczarowanym Flecie W. A. Mozarta, Cherubino w Weselu Figara W. A. Mozarta, Olga w Eugeniuszu Onieginie Piotra Czajkowskiego, Suzuki w Madame Butterfly Giacomo Pucciniego oraz wiele innych, także operetki, poza tym musicale, koncerty oratoryjne, wieczory arii i pieśni. W sierpniu 1982 roku przeniosła się do Opery w Hanowerze, gdzie śpiewa do dnia dzisiejszego. Wykonuje różne partie jak i koncerty pieśni, arii i muzyki kościelnej w Hanowerze oraz innych miastach w Niemczech.
W okresie pobytu w Hildesheim uczyła 5 lat fortepianu w Szkole Muzycznej, rozpoczęła tam również pracę w 1978 roku na Uniwersytecie w charakterze nauczyciela fortepianu i śpiewu solowego, gdzie pracuje obecnie.
Anna Szałyga – pochodzi z Kresów, ur. w Dobromilu, obecnie woj. Lwowskie. W Przemyślu mieszkała w latach 1956-1970. Sopranistka i jednocześnie pedagog w Instytucie Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego. Finalistka wielu konkursów wokalnych, śpiewała kilka sezonów artystycznych w Niemczech i Austrii. Od 1992 r. zajęła się pracą pedagogiczną. W roku 2003 uzyskała tytuł doktora sztuki wokalnej. Ostatnio odkryła zapomnianą śpiewogrę wg powieści Księżnej Izabeli Czartoryskiej „Pielgrzym z Dobromila”. Mieszkańcy naszego miasta mieli okazję obejrzeć ten utwór w sierpniu ubiegłego roku na scenie Zamku Kazimierzowskiego.
Lesław Żółty – baryton, urodzony w Przemyślu. Uczył się w Archidiecezjalnym Studium Organistowskim w Przemyślu, naukę śpiewu solowego rozpoczął pod kierunkiem Anny Szałygi. Jest absolwentem Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Obecnie śpiewa w Operze we Wrocławiu.
Anna Hop – nauczyciel Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych I i II stopnia
w Przemyślu.
Tomasz Beliński
Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK