Relacje
19 – 20 września 2009 r. – Europejskie Dni Dziedzictwa 2009 w Przemyskim Centrum Kultury i Nauki ZAMEK – dzień drugi
Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK już od kilku lat uczestniczy w tym ogólnoeuropejskim projekcie. Jego idea narodziła się 3 października 1985 roku w Granadzie podczas II Konferencji Rady Europy. Wtedy to francuski minister kultury zaproponował rozszerzenie na całą Europę zainicjowanych we Francji rok wcześniej „Dni Otwartych Zabytków”, podczas których po raz pierwszy wszyscy mogli bezpłatnie zwiedzać obiekty niedostępne na co dzień. W 1991 roku Rada Europy ustanowiła Europejskie Dni Dziedzictwa. Mają one na celu szeroko pojętą edukację historyczną i kulturalną, promowanie zabytków, regionalnego dziedzictwa oraz podkreślenie wspólnych korzeni kultury europejskiej. Co roku we wrześniu kraje, w których odbywa się ta impreza, udostępniają do zwiedzania szerokiej publiczności liczne zabytki i miejsca kultury, a także organizują wykłady, wystawy i inne imprezy towarzyszące. Koordynatorem Europejskich Dni Dziedzictwa we wszystkich regionach Polski jest Krajowy Ośrodek Badań i Dokumentacji Zabytków, którego jednym z celów jest uwrażliwienie na problematykę ochrony zabytków.
Tegoroczne Europejskie Dni Dziedzictwa nosiły tytuł „Zabytkom na odsiecz! Szlakiem grodów, zamków i twierdz”. Drugiego dnia przemyskich obchodów EDD organizatorzy przygotowali dla wszystkich chcących poznać historię Zamku Kazimierzowskiego bezpłatne zwiedzanie tego obiektu z przewodnikiem. Odbyły się trzy tury; o godz.. 12.00, 14.00 i 16.00. Odbyło się również otwarcie wystawy „Wozy bojowe ” w akwareli Roberta M. Jurgi, promocja książki Bartłomieja Gutowskiego „Secesja w architekturze Przemyśla” z udziałem autora i na zakończenie widowisko taneczne pt.” Helena i Skrzetuski” w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Przemyśl”. Przez cały czas odbywał się kiermasz wydawnictw PCKiN ZAMEK.
Ciekawych historii przemyskiego Zamku oprowadzał po obiekcie Leszek Koman przewodnik Polskiego Towarzystwa Turystyczno Krajoznawczego. Goście – zwłaszcza ci, którzy byli w Przemyślu po raz pierwszy – przecierali oczy ze zdumienia widząc w jak ciekawy zakątek Polski trafili. Każda kolejna grupa zwiedzających była coraz bardziej liczna.
Kilka minut po godz. 16-tej w zamkowej Galerii otwarto wystawę „Wozy bojowe ” w akwarelach Roberta M. Jurgi, który od 26 lat zajmuje się zawodowo badaniem historii fortyfikacji. Od 1988 roku współpracuje z europejskimi fundacjami (Holandia, Niemcy, Anglia, Francja) wykonując na ich zlecenie rekonstrukcje obiektów fortyfikacyjnych. Jako ilustrator pracuje dla polskich i zachodnich wydawnictw. Niestety autor prezentowanych prac nie mógł być obecny. W jego imieniu wystawę otworzył Sławomir Świątkowski.
O godz. 17.00 również w zamkowej Galerii rozpoczęła się promocja najnowszej książki Witryny Wydawniczej Przemyskiego Centrum Kultury i Nauki ZAMEK „Secesja w architekturze Przemyśla”. Jest to nowe, znacznie poszerzone wydanie publikacji z 2007 roku. O zawartości merytorycznej oraz o tym jak ta publikacja powstawała opowiadał sam autor, pracownik Uniwersytetu Kardynała Wyszyńskiego w Warszawie, historyk i krytyk sztuki dr Bartłomiej Gutowski.
Przemyskie obchody Europejskich Dni Dziedzictwa zakończono spektaklem tanecznym „Helena i Skrzetuski” w reżyserii Piotra Jopa. Występ zaprezentowany został przez Zespół Pieśni i Tańca „Przemyśl”, a inspiracją do jego stworzenia było dzieło Henryka Sienkiewicza „Ogniem i mieczem”. Był to bardzo sugestywny spektakl, który przyjęty został entuzjastycznie przez przybyłych widzów.
Tomasz Beliński
Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK
Opublikowano 21 września 2009 przez Tomasz Beliński
Ostatnia aktualizacja 12 kwietnia 2017 przez Tomasz Beliński