Relacje
4 stycznia 2009 r. – Galowy Koncert Noworoczny – WIESŁAW OCHMAN I JEGO GOŚCIE
Już po raz trzeci Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK zaprosiło mieszkańców Przemyśla na Galowy Koncert Noworoczny. Wspaniałe muzyczne gale na początek roku stały się specjalnością PCKiN ZAMEK. Po Kazimierzu Kowalskim i jego gośćmi (2006 rok), Małgorzacie Walewskiej (2007 rok), w bieżącym 2009 roku na Zamku Kazimierzowskim wystąpił Wiesław Ochman oraz jego goście. Wraz z wielkiej sławy tenorem udział w gali wzięli: Mariola Płazak –Ścibich – sopran, Renata Dobosz – mezzosopran, Kwartet Smyczkowy „Camerata Impuls” w składzie Jacek Siemek – I skrzypce, Katarzyna Gwizdon – II skrzypce , Jarosław Marzec – altówka, Jacek Gwizdon – wiolonczela oraz Małgorzata Kaniowska – fortepian i kierownictwo muzyczne.
Ten ze wszech miar Z N A K O M I T Y, zwieńczony aplauzem na stojąco koncert patronatem objął Prezydent Miasta Przemyśla Robert Choma.
Najpiękniejsze pieśni neapolitańskie oraz operowe i operetkowe we wspaniałych wykonaniach to oczywiście najważniejsze elementy tego koncertu, jednak nie bez znaczenia była również „oprawa” całego wieczoru. A więc po kolei.
W foyer, przed wejściem na salę widowiskową członkowie Zespołu Pieśni i Tańca „Przemyśl” wręczali wszystkim przybyłym stylowe, karnawałowe maseczki, które na stronie wewnętrznej miały numery. Jak się później okazało był to ważny element tego gadżetu. Po tym jak już widzowie zasiedli, zajmując wszystkie miejsca wraz z przygotowanymi dostawkami zgasło światło, a na zamkową scenę weszła Renata Nowakowska – dyrektor PCKiN ZAMEK. Powitała wszystkich zgromadzonych i zaprosiła do wspólnej, karnawałowej zabawy. Jako pierwszy na scenie pojawił się Zespół Pieśni i Tańca „Przemyśl”. Po ich występie, główni bohaterowie wieczoru zabrali wszystkich karetą pełną wspaniałych melodii w przepiękną podróż muzyczną. Lśniący pojazd, ciągnięty przez rącze rumaki zatrzymywał się tylko po to, żeby sławny tenor mógł swoimi dowcipami jeszcze bardziej podsycać karnawałową atmosferę. Tak było podczas całego koncertu, zarówno w pierwszej jak i w drugiej jego części. Był to porywający wiatrem szampańskiej zabawy wieczór.
Na początku drugiej części galowego koncertu przyszedł czas na losowanie nagród-niespodzianek. I tu właśnie wyjaśniło się w jakim celu organizatorzy umieścili numery na wręczanych przy wejściu maseczkach. Wylosowano trzy szczęśliwe liczby, a ich posiadacze otrzymali: kalendarz na 2009 rok wraz z zestawem materiałów promocyjnych Przemyśla, dwa zaproszenia na koncert kolęd „Cicho, cicho pastuszkowie” który odbędzie się 16 stycznia, wydawnictwa PCKiN ZAMEK. Nagrody wręczał Prezydent Miasta Przemyśla Robert Choma, który korzystając z okazji złożył również noworoczne życzenia wszystkim przybyłym na zamkowe wzgórze.
Po części scenicznej wieczoru, w zamkowej Galerii, która mieści się dokładnie pod salą widowiskową można było spotkać się „twarzą w twarz” z artystami. Tam też można było otrzymać cenne autografy. Tam, Prezydent Robert Choma wręczył Wiesławowi Ochmanowi pamiątkowe wydawnictwa wymieniając przy okazji z artystą szczere uprzejmości.
Jednak wszystko co dobre musi się kiedyś skończyć. Pozostaje nam oczekiwać na następną Galę odmierzając czas kolejnymi, równie interesującymi imprezami na Zamku Kazimierzowskim i w Klubie „Niedźwiadek”.
Wiesław Ochman to od czasów Jana Kiepury pierwszy polski śpiewak – tenor, który zdobył światową sławę w pełnym tego słowa znaczeniu. W 1960 uzyskał dyplom inżyniera – ceramika w AGH w Krakowie. W trakcie studiów rozpoczął naukę śpiewu pod kierunkiem Gustawa Serafina w Krakowie (1955-1959) i Marii Szłapak w Bytomiu (1960-1963). W 1960 został zaangażowany w Operze Śląskiej w Bytomiu, gdzie śpiewał przez trzy sezony; w latach 1963-1964 w Operze w Krakowie, a 1964-1970 w Teatrze Wielkim w Warszawie.
Karierę międzynarodową rozpoczął w 1967 od Opery w Berlinie, następnie występował w Monachium i Hamburgu. Odniósł też pierwsze sukcesy na festiwalach w Glyndebourne oraz Salzburgu. W 1972 roku występował w Operze Paryskiej, następnie w Chicago i San Francisco. W roku 1975 partią Arriga w operze „Nieszpory sycylijskie” Verdiego zadebiutował na scenie nowojorskiej Metropolitan Opera.
Występował na największych scenach operowych i estradach świata, w towarzystwie największych gwiazd operowych, m.in. w mediolańskiej La Scali (1982), Barcelonie, Buenos Aires, Madrycie, Moskwie, Rzymie, Sewilli i Wiedniu. Uczestniczył w najbardziej prestiżowych festiwalach muzycznych.
Mariola Płazak-Ścibich, sopran liryczno – koloraturowy, ukończyła Akademię Muzyczną im. Karola Szymanowskiego na Wydziale Wokalno – Aktorskim w Katowicach w klasie Anny Kościelniak – uczennicy Ady Sari. Ukończyła także kursy wokalno – interpretacyjne prowadzone między innymi przez Victorię de Los Angeles. Zadebiutowała rolą Arseny w „Baronie cygańskim” J. Straussa na scenie Państwowej Opery Śląskiej w Bytomiu. Brała udział w przedstawieniach operowych i koncertach w Portugalii, Hiszpanii, Francji, Niemczech. Danii i Holandii. Z Agencją Artystyczną „PAGART” uczestniczyła w dwumiesięcznym tourne po Włoszech a także w Koncertach Straussowskich w Berlinie. Występowała na scenie Opery Krakowskiej, Opery Szczecińskiej. Z Teatrem Wielkim w Poznaniu w roku 1999 oraz 2003 zaśpiewała partię Noriny G. Donizettiego z Don Pasquale. Wielokrotnie koncertowała też w Kanadzie.
Renata Dobosz urodziła się w Nowym Sączu. Jest absolwentką Akademii Muzycznej we Wrocławiu, Wydziału Wokalno-Aktorskiego w klasie śpiewu solowego prof. Agaty Młynarskiej-Klonowskiej. Dyplom otrzymała w 2001 roku. Już podczas studiów współpracowała z Operą Wrocławską. Artystka występowała w Niemczech, Austrii, Francji, Szwajcarii i Holandii a także w wielu miastach Polski koncertując m.in. z Filharmonią Jeleniogórską, Wrocławską, Katowicką, Zabrzańską, Polską Orkiestrą Radiową w Warszawie oraz na Festiwalu Wratislavia Cantans. Dokonała nagrań dla Radia Rzeszów. Brała udział w konkursach mistrzowskich, była finalistką II Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego im. Haliny Halskiej. Renata Dobosz posiada w swoim repertuarze partie z oper: W. A. Mozarta, D. Cimarosy, St. Moniuszki, M. Musorgskiego, G. Bizeta, G. Verdiego. Prowadzi także działalność koncertową. Obecnie jest solistką Opery Śląskiej w Bytomiu.
Tomasz Beliński
Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK
Opublikowano 5 stycznia 2009 przez Tomasz Beliński
Ostatnia aktualizacja 12 kwietnia 2017 przez Tomasz Beliński