Relacje
II BUKOWIŃSKIE SPOTKANIA ZE SZTUKĄ na Zamku Kazimierzowskim
II BUKOWIŃSKIE SPOTKANIA ZE SZTUKĄ na Zamku Kazimierzowskim – 29 września 2006 r.
Artyści Polscy Polonii Rumuńskiej i Ukraińskiej z udziałem artystów – osób niepełnosprawnych.
Autor i koordynator: Marek Pantuła
Honorowy patronat:
Ksiądz Arcybiskup J.E.Józef Michalik
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego K.M.Ujazdowski
Poseł do Parlamentu Rumuńskiego, Prezes Związku Polaków w Rumunii Gerwazy Longier
Poseł RP Marek Kuchciński
Bukowina, to kraina geograficzno – historyczna położona na pograniczu Ukrainy i Rumunii, pomiędzy Karpatami a środkowym Dniestrem. Region interferencji kulturowych zamieszkiwany przez Polaków, Żydów, Ukraińców, Niemców i Rumunów.
Od 1944r. w wyniku zajęcia jej północnej części przez ZSRR, jest podzielona na dwie części: północną- należącą do Ukrainy (obwód Czerniowski) i południową należącą do Rumunii (okręg Suczawski).
O Polakach z Bukowiny
Polacy deklarują przywiązanie do własnych wsi ale i tradycji, kultury polskiej. Uważają, że ziemia na której przyszło im żyć jest nieskażona postępem cywilizacyjnym, a zarazem najbiedniejszym obszarem w Rumunii i Ukrainie. Łączy ich bardzo silna więź z Polską i często wyrażają to w osobistych rozmowach z Polakami. Godna odnotowania jest wypowiedź jednego z mieszkańców, zapytanego co jest jego ojczyzną: „Ojczyzna to Polska. Ojczyzna – tam, gdzie moje korzenie.”
Projekt powstania corocznych Spotkań ze Sztuką na Bukowinie w Rumunii i Ukrainie zrodził się z naturalnej potrzeby rozwoju świadomości, osobowości, kształtowania się hierarchii wartości i humanizmu, pamiętając o tych, którzy nie mogą w pełni uczestniczyć w bogactwie życia na płaszczyźnie aksjologiczno – estetycznej..Bukowińskie Spotkania ze Sztuką z udziałem osób niepełnosprawnych ukazują wielopłaszczyznowość funkcjonowania człowieka z człowiekiem, poprzez wspólną historię, tradycje, wspólną zadumę nad życiem ludzkim, wspólne cierpienie fizyczne i egzystencjalne, wspólne kreowanie świata wartości i odbiór otaczającej przyrody jako bliższej cząstki życia człowieka.
II (Drugie) Bukowińskie Spotkania ze Sztuką są kontynuacją pierwszych „Bukowińskich Spotkań” z rozszerzeniem o nowe Kraje – miejscowości, znajdujące się na marginesie danych krajów, gdzie mieszkają nasi rodacy.
Wartości, jakie odkrywa się podczas wspólnego kreowania rzeczywistości na płaszczyźnie sztuki, pozwalają bardziej poznać życie innych ludzi, ich światy, kulturę, co znacznie niweluje wszelkie granice: społeczne, religijne, kulturowe – budując nowy, silniejszy charakter społeczeństwa.
Celem Projektu „ II Bukowińskich Spotkań ze Sztuką” jest zmotywowanie Polaków mieszkających w Polsce do poznania, autentycznego zainteresowania się naszymi rodakami mieszkającymi na Bukowinie w Rumunii i Ukrainie, oraz pomoc na płaszczyźnie kulturowej, integracyjnej z narodami w których przyszło im żyć. Jak też autentyczne spotkanie się człowieka z człowiekiem poprzez sztukę, dbając o jakość przeżycia i ubogacenie jego świata wartości.
Jest to inspiracja ku podejmowaniu idealistycznych postaw w życiu codziennym, odkrywanie i budowanie wartości prawdziwie patriotycznych, gdyż wartość takiej postawy nie tylko jest coraz mniej ceniona, ale i degradowana przez zimny, materialistyczny, pragmatyzm życiowy.
Program imprez w ramach II BUKOWIŃSKICH SPOTKAŃ ZE SZTUKĄ na Zamku Kazimierzowskim:
29 września (piątek) godz. 17.30 – otwarcie wystaw:
– fotografii Marka Horwata
– rzeźby Bolka Majerika
– haftu artystycznego Antoniny Kozakiewicz
29 września (piątek) godz. 18.00 – sala widowiskowa
– Marek Pantuła, esej: „Bukowina enklawa wszelakiej wartości”
– Walentyna Katuszyńska – pieśni liryczne Kamieńca Podolskiego
– Bolek Majerik i jego poezja
– Karolina Perdek – koncert poezji śpiewanej- Wspomnienie z Bukowiny
– Maria Głowik – gaweda o Bukowinie
– Piesni Bukowińskie z Ukrainy: zespół folklorystyczny „Wianeczek” z Pietrowic Dolnych
– Spotkanie z siostra zakonną Jolantą (Urszulanka z Czerniowiec) „Posługa człowiekowi
potrzebującemu na Bukowinie Ukraińskiej”
– Spotkanie z artystą malarzem Leszkiem Mędralą – „Wspomnienia z Bukowiny”
– Bukowina inspiracją twórczą – koncert kapeli „Drewutnia”
– Mały Teatr z Krosna „Wspomnienia z Bukowiny”
– Wspólne śpiewanie pieśni Bukowinskich
Festiwal dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Promocja polskiej kultury za granicą”