Relacje
21 czerwca 2009 r. – IV Święto Zamku Kazimierzowskiego
Tradycją stało się już, że podczas każdej edycji tej imprezy organizowany jest plenerowy koncert bardzo znanego artysty. Niezliczone tłumy bawiące się podczas tych występów potwierdzają słuszność doboru wykonawców. Na przemyskim wzgórzu zamkowym, w ramach Święta Zamku Kazimierzowskiego koncertowali już: Justyna Steczkowska, Anita Lipnicka i John Porter, zespół Raz Dwa Trzy oraz Stan Borys z zespołem Imię Jego 44. Tegoroczną imprezę uświetnił Robert Janowski i artyści z programu TVP „Jaka to melodia”. Ten teleturniej bijący rekordy oglądalności w polskiej telewizji istnieje dokładnie 12 lat, a prowadzący go Robert Janowski cieszy się ogromna popularnością. Jednak doktor Janowski (ukończył weterynarię na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej WSGW w Warszawie) to przede wszystkim artysta śpiewający. Był członkiem m. in. zespołów Oddział Zamknięty, Sekcja Z, ZOO. Największy rozgłos przyniosła mu główna rola męska w musicalu „Metro”. Występował w wielu sztukach teatralnych, filmach – w serialu „Na dobre i na złe” przez trzy lata. Nagrał pięć płyt – ostatnia „Song.pl” wydana w lutym bieżącego roku uzyskała statut zlotej. Otrzymał trzy Telekamery (2000, 2003, 2008), dwa razy nagrodzony Wiktorem (2000, 2007), laureat Złotej Telekamery (2009). Robert Janowski jest bardzo uniwersalnym artystą, który co pewien czas daje o sobie znać w swoich kolejnych artystycznych wcieleniach o czym miała okazję przekonać się przemyska publiczność.
Święto Zamku Kazimierzowskiego to jednak nie tylko koncert gwiazdy. Wszyscy, którzy przyszli tego dnia na zamkowe wzgórze mogli liczyć na znacznie więcej atrakcji. Zgodnie z założeniami dyrektor Przemyskiego Centrum Kultury i Nauki ZAMEK Renaty Nowakowskiej impreza dociera do szerokiego kręgu odbiorców. Prezentuje nasze tradycje oraz historyczną tożsamość. Odnosi się bezpośrednio do Zamku Kazimierzowskiego jako obiektu historycznego i jednocześnie siedziby instytucji kultury. Dlatego prezentowane kolejno (czasami równocześnie w różnych miejscach) elementy misternie przygotowanego programu składają się na całość, której celem jest ukazanie zamkowych obyczajów i ceremoniałów. Jak zwykle w tym dniu obecne były władze Przemyśla, a dodatkowym elementem podnoszącym rangę tegorocznej imprezy była obecność Prezesa Zarządu Eugeniusza Gołembiewskiego i Sekretarza Generalnego Zarządu Zdzisława Zasady ze Stowarzyszenia Miast Króla Kazimierza Wielkiego, którego jesteśmy członkiem.
Zazwyczaj najwięcej emocji podczas Święta Zamku Kazimierzowskiego budzą wojowie. W tym roku uczyniła to Reprezentacyjna Gwardia Miasta Nowa Dębą, która zaprezentowała formacje piechot europejskich przełomu XVI i XVII wieku. Na oddział składają się pododdziały: halabardników, muszkieterów, chorążych, doboszów i dudziarza, artylerzystów oraz korpus oficerski. Użyte zostały różne typy uzbrojenia drzewcowego ( halabardy, glewia, partyzany i piki ), broń biała, muszkiety i pistolety, cztery falkonety (XVII-wieczne lekkie działa polowe) i moździerz. Zobaczyliśmy pokaz walki muszkieterów i artylerii, musztry paradnej i bojowej, turnieje, pokaz flagowy, zabawy plebejskie. Z tego samego miasta przyjechał do nas Zespół Tańca Dworskiego Gratia Iuvenis. Zaprezentował nam czar tańca, muzyki oraz wytwornego obyczaju czasu XV, XVI i XVII wieku. W ich wykonaniu zobaczyliśmy „Bal dworski”, „Renesansowy teatr dworski” oraz pokaz mody. Dla najmłodszych przygotowano program, podczas którego Czarodziejka Luna wprowadziła naszych milusińskich w świat zaczarowanych opowieści i postaci z bajek. Jest to doskonały program zapewniający niezapomnianą zabawę połączoną z edukacją. Dla najmłodszych przygotowano również warsztaty archeologiczne, podczas których poznawali obyczaje panujące na zamkach średniowiecznych, dowiedzieli się jakie reguły obowiązywały damy i rycerzy, jakie były ich obowiązki i rozrywki. Dowiedzieli się również jak powstawał bursztyn i jaką miał wartość dla ludzi w przeszłości. Zespół Pieśni i Tańca „Przemyśl” zaprezentował sugestywne widowisko taneczno-teatralne „Helena i Skrzetuski” zainspirowane powieścią Henryka Sienkiewicza „Ogniem i mieczem”. Artystyczna Grupa Tańca z Ogniem „Lumen notis” pokazała, że ogień może być doskonałym tworzywem artystycznym i wprowadzać widownie w prawdziwy podziw. Byliśmy świadkami rekonstrukcji prasy drukarskiej Gutenberga (XV w.), którą zaprezentował Tadeusz Grajpel (Pracownia Badań i Dokumentacji Historycznej) – heraldyk i sfragistyk, znany specjalista zajmujący się dawną sztuką drukarską. Było dużo muzyki w wyk. m. in. Zespołu Wokalnego z Klubu Garnizonowego w Przemyślu. Sztukę teatralną zaprezentował Teatr „Fredreum” oraz Teatr „Gry i ludzie” z Katowic w widowisku „Kuglarze”. Odbyła się prezentacja multimedialna oraz warsztaty ikonograficzne. Dla miłośników rozrywek umysłowych przygotowano turniej szachowy. Zorganizowano loterię, w której nagrodami były m. in. weekend w ośrodku wypoczynkowym w Arłamowie oraz rower górski. Były stoiska ze sztuką ludową, pamiątkami oraz prezentacje rzemiosła artystycznego, a ten pełen wrażeń dzień zakończony zostanie pokazem sztucznych ogni. To oczywiście tylko niektóre z atrakcji przygotowanych przez organizatorów. Każda minuta podczas IV Święta Zamku Kazimierzowskiego zaplanowana była tak, aby każdy znalazł coś odpowiedniego dla siebie. Jednak żeby tego doświadczyć trzeba było przyjść i to wszystko zobaczyć.SPONSORZY IV EDYCJI ŚWIĘTA ZAMKU KAZIMIERZOWSKIEGO
ZŁOTY SPONSOR ERBUD S.A. jedna z najdynamiczniej rozwijających się polskich grup budowlano-deweloperskich.
SPONSOR GŁÓWNY PGE Zamojska Korporacja Energetyczna S.A.
SPONSORZY:
HOBAS System Polska Sp. z o.o.
Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Przemyślu
Kitela- Firma Handlowo- Usługowa
BILLA POLSKA Sp. z o.o.
STATOIL POLAND Sp. z o.o.
Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Przemyślu
Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Przemyślu
Firma Handlowo- Usługowa INSTEX Technika Grzewcza i Sanitarna
DACH SERWIS
Budownictwo Naftowo Gazownicze Naftomontaż Przemyśl
SKOK STEFCZYKA
Inżynieria Przemyśl
Betoniarnia TRANSBET
Gazeta ANONSE
Ośrodek Wypoczynkowy ARŁAMÓW
Fabryka Aparatury Elektromechanicznej „FANINA”
Podkarpacki Bank Spółdzielczy w Przemyślu
Firma Konserwatorska PIOTR BIAŁKO z Krakowa
Przenośne Systemy Sanitarne TOI TOI
Zielona Budka
Poczta Polska
PARTNERZY MEDIALNI
TVP 3 Rzeszów
Przemyska Telewizja kablowa TOYA
Radio Rzeszów
Gazeta Codzienna Nowiny
Tygodnik Życie Przemyskie
Miesięcznik Nasz Przemyśl
Nasze miasto.pl
Tomasz Beliński
Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK
Opublikowano 22 czerwca 2009 przez Tomasz Beliński
Ostatnia aktualizacja 29 czerwca 2018 przez Tomasz Beliński