Relacje
KONCERT ŚWIĄTECZNY NA ZAMKU KAZIMIERZOWSKIM
28 grudnia br. na Zamku Kazimierzowskim odbył się Koncert Świąteczny w wykonaniu Elżbiety Towarnickiej (sopran), Anny Sikorzak-Olek (harfa) oraz Konrada Mastyło (fortepian). Podniosłą atmosferę związaną z minionymi Świętami Bożego Narodzenia oraz nadchodzącym Nowym Rokiem wyczuwało się bardzo wyraźnie. Wśród licznie przybyłych gości na ten wyjątkowy muzyczny wieczór, którego gospodarzami byli Prezydent Miasta Przemyśla Robert Choma oraz Dyrektor PCKiN ZAMEK Renata Nowakowska byli: J. E. ks. Arcybiskup Józef Michalik, parlamentarzyści ziemi przemyskiej Andrzej Zapałowski – Poseł do Parlamentu Europejskiego i Piotr Tomański – Poseł na Sejm RP, Andrzej Matusiewicz – Przewodniczący Zarządu Sejmiku Województwa Podkarpackiego, Adam Łoziński – Przewodniczący Rady Miejskiej oraz Radni Rady Miejskiej w Przemyślu, Jan Pączek – Starosta Przemyski, Wiceprezydent Przemyśla Wiesław Jurkiewicz, przedstawiciele instytucji, organizacji, stowarzyszeń i spółek na co dzień współpracujących z samorządem miejskim.
Witając wszystkich zgromadzonych otwarcia koncertu dokonała Dyrektor PCKiN ZAMEK Renata Nowakowska. Omówienie części artystycznej oraz prowadzenie koncertu było udziałem Zofii Stopińskiej – dziennikarki muzycznej Radia Rzeszów. Program koncertu składał się z pieśni irlandzkich na sopran i harfę, arii m. in. Giacomo Pucciniego i Gabriela Faure na sopran i harfę, utworów na harfę solo oraz na sopran i fortepian – m. in. Jana Kantego Pawluśkiewicza, Zbigniewa Preisnera i Johanna Sebastiana Bacha. Po części artystycznej Prezydent Robert Choma wręczył artystom kwiaty i złożył wszystkim zgromadzonym życzenia. Na zakończenie TRIO artystów wykonało wspólnie kolędę „Gdy śliczna Panna”. Nie był to jednak jeszcze koniec tego zamkowego wieczoru. Wprowadzeni w świąteczno-noworoczny nastrój widzowie przeszli do Galerii Zamku, gdzie Abp Jozef Michalik dokonał poświęcenia opłatków, którymi wszyscy goście dzielili się składając sobie najlepsze życzenia. Koncert Świąteczny sprawił, że te najbardziej nastrojowe Święta przeżywaliśmy dłużej i bardziej intensywnie.
Elżbieta Towarnicka pierwsze kroki wokalne stawiała u prof. Leokadii Kukawskiej, uczennicy słynnej śpiewaczki Heleny Zboińskiej-Ruszkowskiej. W roku 1978 ukończyła studia wokalne w Akademii Muzycznej w Krakowie u prof. Barbary Walczyńskiej.
Jest laureatką Konkursu Wokalistyki Operowej im A. Didura w Bytomiu. Współpracowała z Operą Krakowską kreując główne partie sopranowe w takich spektaklach jak: „Cyganeria”, „Tosca”, „Poławiacze pereł”, ”Traviata”, ”Rigoletto”, „Wolny strzelec”, ”Król Roger”, ”Dydona i Eneasz”, „Orfeusz i Eurydyka” .Brała udział w czołowych festiwalach muzycznych w kraju i za granicą. Występowała i stale występuje w Niemczech, we Włoszech, Francji, Rosji, Litwie, Ukrainie, Argentynie, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Szwecji i Belgii. Dokonała licznych nagrań muzyki filmowej do filmów Kieślowskiego: „Trzy kolory”, „Dekalog”, „Podwójne życie Weroniki”. Elzbieta Towarnicka współpracuje ze wszystkimi filharmoniami w Polsce. Obecnie prowadzi własną klasę śpiewu solowego w Krakowskim konserwatorium.
Konrad Mastyło absolwent krakowskiej Akademii Muzycznej. Znakomity organista oraz pianista z dwudziestoletnim stażem w kabarecie „Piwnica pod Baranami”. Na stałe współpracuje z Jackiem Wójcickim, Anną Szałapak, Beatą Rybotycką, Agnieszką Chrzanowską, Renatą Świerczyńską. Nagrał muzykę do kilkudziesięciu filmów, m.in. „Dekalog” , „Podwójne życie Weroniki”, „Trzy kolory” , a także muzykę do spektakli teatralnych, której kompozytorami byli Zygmunt Konieczny, Jan Kanty Pawluśkiewicz, Zbigniew Preisner.
Anna Sikorzak-Olek – harfistka, absolwentka warszawskiej Akademii Muzycznej w klasie harfy prof. Urszuli Mazurek. Po ukończeniu studiów uczestniczyła w konkursach i kursach mistrzowskich we Francji, w Czechach i w Niemczech. Od wielu lat prowadzi ożywioną działalność koncertową. Występuje jako solistka i kameralistka. Przez 5 lat była harfistką Wielkiej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia i Telewizji w Katowicach. Obecnie współpracuje z Polska Orkiestrą Radiową, a także z orkiestrą Sinfonia Varsovia. Szczególnie wiele uwagi poświęca prawykonaniom utworów muzyki współczesnej. Wielokrotnie występowała na takich festiwalach jak: „Warszawska Jesień”, „Poznańska Wiosna Muzyczna”, „Festiwal Współczesnej Muzyki Polskiej we Wrocławiu”, „Legnickie Spotkania Muzyczne”, festiwale muzyczne Polskiego Radia „Szymanowski i Jego Europa” oraz „80 Lat na antenie”. Jest pierwszą wykonawczynią wielu utworów w Polsce. Nagrywa archiwalnie dla Polskiego Radia i Telewizji Polskiej. Ma w swym dorobku kilka płyt, m. in. z muzyką na flet i harfę. Za nagranie Koncertu Podwójnego na obój i harfę Witolda Lutosławskiego otrzymała nominację do nagrody płytowej „Fryderyk '2001”.
Tomasz Beliński
Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK