Relacje
OBCHODY MIEDZYNARODOWEGO DNIA MUZYKI – KONCERT „ARTYŚCI SWOJEMU MIASTU”
1 października w niedzielę o godz. 18:00 na Zamku Kazimierzowskim odbył się piąty już koncert z nowego, ale dobrze znanego cyklu „Artyści swojemu miastu”. Pierwszy, rozpoczynający tę nową inicjatywę miał miejsce 6 marca br. Realizatorem całości jest Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK. Za każdym razem mamy okazję podziwiać artystów uznanych w kraju, jak również dobrze znanych za granicą, których życiorysy związane są z naszym miastem. Takie koncerty utwierdzają nas w przekonaniu, że Przemyśl był, jest i będzie ważnym miejscem na mapie Polski.
Krótki stażem, ale polubiony już przez publiczność cykl za każdym razem odbija się coraz szerszym echem zadowolenia. Publiczność przybywająca na te znakomite koncerty to pełny przekrój wiekowy, od maluchów do prawdziwie dojrzałych. Powołanie do życia tego cyklu muzycznego okazało się „celnym strzałem”, o czym przekonuje liczba odwiedzających Zamek Kazimierzowski.
Artystami tworzącymi piąty koncert byli: Jadwiga Kot – sopran, Anna Hop – fortepian, Antoni Bęś – flet, Magdalena Jarosz (wiolonczela) i gość specjalny Marcin Dominik Głuch – fortepian (Monte Carlo). Prowadzenie Zofia Stopińska – Polskie Radio Rzeszów.
Koncert podzielony był na dwie części. W pierwszej usłyszeliśmy utwory, których autorami są Damian Stachowicz, Antonio Vivaldi oraz Giuseppe Verdi, a wykonali je Jadwiga Kot (sopran), Anna Hop (fortepian), Antoni Bęś (flet), i Magdalena Jarosz (wiolonczela). Część drugą wypełnił recital fortepianowy gościa specjalnego Marcina Dominika Głucha, który wykonał utwory F. Chopina, M. Moszkowskiego, I.J. Paderewskiego, G. Bacewicz.
Marcin Dominik Głuch – pianista, dyrygent, antropolog kultury i kompozytor. Ukończył Akademię Muzyczną im. F. Chopina w Warszawie. Studiował dyrygenturę chóralna, kameralistykę fortepianową oraz kompozycję. Od 1997 roku zatrudniony jako pianista w Performing Arts School „Dansforum” w Geteborgu w Szwecji. Od 2004 roku jest pianistą Baletu Monte Carlo w Monako. Marcin Głuch jest autorem licznych kompozycji oraz wielu publikacji naukowych poświęconych antropologii polskiej kultury muzycznej w Szwecji.
Jadwiga Kot – naukę śpiewu solowego rozpoczęła w Zespole Szkół Muzycznych Nr 1 w Rzeszowie w klasie wokalnej dr Anny Szałygi kończąc edukację wspaniale przyjętym recitalem. Jadwiga Kot uczyła się również gry na flecie. Występowała już na licznych koncertach, których program przygotowywała Anna Szałyga. Obecnie jest studentką III roku wokalistyki Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.
Anna Hop – w 1999 roku ukończyła studia w krakowskiej Akademii Muzycznej w klasie fortepianu prof. Ewy Wolak-Moszyńskiej. Obecnie jest pedagogiem w Przemyskiej Szkole Muzycznej I stopnia. Zajmuje się kameralistyką, z wielkim powodzeniem wielokrotnie akompaniowała śpiewakom oraz instrumentalistom. Jej akompaniament nacechowany jest subtelnością, która eksponuje wykonawcę nie tracąc jednak nic z piękna akompaniamentu stworzonego przez kompozytora.
Magdalena Jarosz – gry na wiolonczeli uczyła się w Zespole Szkół Muzycznych w Przemyślu w klasie Anny Magdziak. Studia wyższe w zakresie gry na wiolonczeli ukończyła w Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie prof. Zdzisława Kapińskiego. Obecnie jest pedagogiem w Zespole Szkół Muzycznych w Przemyślu. Kameralistka, solistka Przemyskiego Kwartetu Smyczkowego oraz Przemyskiej Orkiestry Kameralnej.
Antoni Bęś – naukę gry na flecie rozpoczął w Szkole Muzycznej w Jarosławiu i kontynuował ją u pochodzącego z Przemyśla Piotra Błaszczyszyna. Dyplom ukończenia średniej szkoły muzycznej uzyskał w Zespole Szkół Muzycznych Nr 1 w Rzeszowie. Studia wyższe ukończył w krakowskiej Akademii Muzycznej. Jest pedagogiem w Szkole Muzycznej w Łańcucie oraz pracownikiem – flecistą w Filharmonii Rzeszowskiej. Laureat nagrody „Zasłużony Działacz Kultury”.
Tomasz Beliński
Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK