Relacje
12 września 2008 r. – Otwarcie wystawy malarstwa Zdzisława Twardowskiego oraz promocja książki pt. „Herbarz polski”
W piątek 12 września 2008 roku o godz. 17.00 w Galerii Przemyskiego Centrum Kultury i Nauki ZAMEK otwarto wystawę malarstwa Zdzisława Twardowskiego. Artysta urodził się w Mrozowie k. Wrocławia w 1955 roku. Ukończył studia na Wydziale Artystycznym UMCS w Lublinie. W 2002 r. Uzyskał dyplom z malarstwa w pracowni prof. Mieczysława Hermana. Tworzy głównie w technice olejnej. Tematyka jego prac jest różnorodna, ale dominuje w niej pejzaż. Jest założycielem i prezesem Stowarzyszenia Artystów „Bieszczadzka Strzecha”. Uczestniczy w plenerach krajowych i zagranicznych. Sam również jest organizatorem takich imprez. Jego prace znajdują się w galeriach krajowych i zagranicznych. Zdzisław Twardowski z Sanokiem związany jest od 20 lat. Pracuje w Osiedlowym Domu Kultury „Puchatek” jako plastyk i prowadzi zajęcia z dziećmi i młodzieżą. Organizuje międzynarodowe plenery malarskie.
Po oficjalnej ceremonii otwarcia, jak zwykle przy takiej okazji dyskutowano o prezentowanych dziełach oraz o tym, co w sztuce istotne i warte uwagi nie tylko dla tak zwanego środowiska. Wystawa będzie czynna do końca września.
Tego samego popołudnia tuż po wernisażu, w ramach obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa Kulturowego, w zamkowym foyer odbyła się promocja książki pt. „Herbarz polski”. Jest to reprint wykonany na podstawie oryginału Mariana Gumowskiego z lat 1933-1934. Pierwotna edycja była wydawnictwem kolekcjonerskim – do wydrukowanego osobno zeszytu, wklejane były barwne wyobrażenia herbów, załączane w formie znaczków do opakowań kawy HAG. Aby zachować charakter oryginału, poszczególne herby zreprodukowane zostały w pierwotnym kształcie znaczków. Podstawę do reprodukcji stanowiły trzy niekompletne egzemplarze ze zbiorów prywatnych oraz Południowo-Wschodniego Instytutu Naukowego w Przemyślu. Oryginalny tekst i tablice ilustracyjne uzupełnione zostały posłowiem prezentującym życie i działalność autora prof. Mariana Gumowskiego.
Pozycja ta wydana została nakładem Witryny Wydawniczej Przemyskiego Centrum Kultury i Nauki ZAMEK.
Tomasz Beliński
Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK