Relacje
ROK STANISŁAWA WYSPIAŃSKIEGO NA ZAMKU KAZIMIERZOWSKIM – dzień trzeci
Obchody roku Stanisława Wyspiańskiego w Przemyślu nosiły nazwę „W kręgu sztuki Stanisława Wyspiańskiego” i odbywały się w dniach 20-25 listopada br.
Niewątpliwym wydarzeniem tej kilkudniowej imprezy zorganizowanej przez PCKiN ZAMEK był znakomity spektakl poetycki „Taki mi się snuje dramat…”, który odbył się 22 listopada. Sztuka ta składa się z fragmentów dramatów „Wesele”, „Noc listopadowa”, „Wyzwolenie” i „Akropolis”. Widowisko zaprezentowali aktorzy Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach. Tytuł nawiązuje do słów, które wypowiada Poeta w dramacie „Wesele”. Widownię, która szczelnie wypełniła salę widowiskową, przeniesiono w duchowo zabarwiony klimat niekłamanego patriotyzmu. Zaprezentowane sceny pokazały skromność i rzetelność artysty oraz jego oryginalną wyobraźnię. Swoim życiem i dziełem Wyspiański definiował człowieka jako istotę twórczą, w pełni odpowiedzialną za swój indywidualny los i za sposób budowania więzi międzyludzkich. Podejmując dialog ze współczesnymi i tradycją narodową, w swoich dziełach nieustannie stawiał pytania istotne kiedyś i dziś.
Po zakończeniu spektaklu, również na scenie odbyła się rozmowa gościa honorowego tego wieczoru – wnuczki Stanisława Wyspiańskiego – Doroty Wyspiańskiej-Zapędowskiej z Ireną Podsiadło sekretarzem literackim Teatru Śląskiego. Nie poruszano tematów artystycznych, gdyż o tym szeroko dyskutuje się w kręgach znawców tego zagadnienia, mówiono o koneksjach rodzinnych i tak zwanych sprawach czysto ludzkich związanych z rodziną Wyspiańskich. Po zakończeniu tej niezwykle interesującej rozmowy, wyrazy podziękowania i uznania wszystkim bohaterom tego wieczoru przekazała dyrektor PCKiN ZAMEK Renata Nowakowska przekazując specjalnie przygotowane na tę okazję chochoły – symbole przemyskich obchodów roku Wyspiańskiego wykonane przez Mariana Pietrzkiewicza i Barbarę Lupę. Były także szczere wyrazy zachwytu od „delegacji” z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 3 im. Stanisława Wyspiańskiego w Rzeszowie, która przybyła specjalnie na to widowisko, a składała się z 17 uczniów i 7 nauczycieli łącznie z dyrektorem szkoły, panią Zofią Kanicką. Na zakończenie Prezydent Miasta Przemyśla Robert Choma podziękował niezwykłemu gościowi za wizytę i przekazał pamiątki z naszego miasta. Miłośnicy literatury nie mogli zaprzepaścić takiej okazji i tłumnie ustawili się w kolejce po autografy wnuczki wielkiego Polaka.
Tomasz Beliński
Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK