Relacje
1 lipca 2011 r. – Spektakl „Prawie Śluby Panieńskie” na zakończenie projektu „Fredro po przemysku”
Projekt „Fredro po przemysku” autorstwa Renaty Nowakowskiej Dyrektor PCKiN ZAMEK został wybrany spośród niemal 200 projektów kulturalnych z całego kraju. Zakładał wiele różnego rodzaju aktywizujących społeczność lokalną wydarzeń kulturalnych skoncentrowanych wokół twórczości Aleksandra Fredry. Były to m.in. konkursy na scenkę teatralną, pracę plastyczną, wystawa „Wokół teatru – kostiumy, rekwizyty i plakat teatralny”, pokaz kostiumów i tańców historycznych, maraton w czytaniu fragmentów dzieł Aleksandra Fredry przez znane osobistości miasta. Jednak głównym i najatrakcyjniejszym wydarzeniem zaplanowanym w ramach projektu było wystawienie sztuki Aleksandra Fredry „Śluby Panieńskie” w reżyserii znanego reżysera Marka Rębacza.
Aktorami w tym przedstawieniu, które wyprodukowane zostało przez Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK pod tytułem „Prawie Śluby Panieńskie” są wyłonieni w drodze zorganizowanego castingu uczniowie przemyskich szkół: Jagoda Adamiec, Ireneusz Szott, Jolanta Wróbel, Mateusz Zubik, Anna Zwolińska. Gościnnie występuje również Robert Świdnicki nauczyciel j. polskiego z II Liceum Ogólnokształcącego w Przemyślu. Reżyser Marek Rębacz odstąpił od tradycyjnej wizji tej sztuki i „uwspółcześnił” ją na wzór musicalu. Zrobił to w bardzo atrakcyjny sposób o czym świadczą owacje po spektaklach.
Po raz pierwszy spektakl „Prawie Śluby Panieńskie” zaprezentowany został 19 czerwca 2011 r. podczas VI Święta Zamku Kazimierzowskiego w Przemyślu i był jedną z jego głównych atrakcji. Bardzo duże zainteresowanie tym przedstawieniem skłoniło Dyrektor PCKiN ZAMEK Renatę Nowakowską do zaprezentowania tej sztuki po raz drugi już 1 lipca. Było to znakomite zwieńczenie projektu „Fredro po przemysku”. Zarówno na pierwszym, jak i na drugim spektaklu widownia była prawdziwie oblężona, a odtwórcy ról nagrodzeni zostali gradem oklasków.
Wyprodukowanie przez Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK sztuki „Prawie Śluby Panieńskie” zaowocowało powstaniem grupy teatralnej GUMAA (Grupa Utalentowanych Młodych Aktorów Amatorów). Działa ona oczywiście przy PCKiN ZAMEK, a opieką artystyczną objął ją Marek Rębacz.
Przygoda młodych przemyskich artystów z grupy GUMAA, odtwórców ról w spektaklu „Prawie Śluby Panieńskie” w ramach projektu „Fredro po przemysku” ma bardzo miły finał. Za znakomite efekty ciężkiej pracy wyjeżdżają na XVI Festiwal Gwiazd w Międzyzdrojach. Podczas trwającego cztery dni Festiwalu (7 – 10 lipca) „pokażą” owoc swojej pracy. Jest to prawdziwa nobilitacja. Wśród wielu spektakli w znakomitych obsadach, swoją sztukę pt. „Diabli mnie biorą” zaprezentuje również Marek Rębacz.
PCKiN ZAMEK
Opublikowano 2 lipca 2011 przez Tomasz Beliński
Ostatnia aktualizacja 11 kwietnia 2017 przez Tomasz Beliński