Relacje
15 października 2010 r. – „W hołdzie Janowi Pawłowi II – Jesienne róże „ – koncert w wyk. młodych artystów z Przemyśla oraz meksykańskich trubadurów
Dziesiąty Dzień Papieski w Przemyskim Centrum Kultury i Nauki ZAMEK uczczony został na Zamku Kazimierzowskim programem poetycko-muzycznym w wykonaniu solistów oraz grupy dziecięcej z Klubu Garnizonowego w Przemyślu pod kierunkiem Elżbiety Bernatek i Anny Jakubiak oraz występem meksykańskich trubadurów w programie pt. „Pieśni z wybrzeża Oaxaca”.
Dzień Papieski, który przeżywamy corocznie, za każdym razem obchodzony był pod innym hasłem. W minionych latach, począwszy od roku 2001 towarzyszyły nam słowa: „Pontyfikat Przełomów”, „Jan Paweł II – Świadek Nadziei”, „Jan Paweł II – Apostoł Jedności”, „Jan Paweł II – Pielgrzym Pokoju”, „Jan Paweł II – Orędownik Prawdy”, „Jan Paweł II – Sługa Miłosierdzia”, „Jan Paweł II – Obrońca godności człowieka”. „Jan Paweł II – Wychowawca Młodych”, „Jan Paweł II – Papież wolności”. Tegoroczny jubileuszowy X Dzień Papieski obchodzony był pod hasłem „Jan Paweł II – Odwaga Świętości”.
Zamkowy koncert rozpoczęła od przywitania gości Renata Nowakowska Dyrektor Przemyskiego Centrum Kultury i Nauki ZAMEK. Po tym wprowadzeniu na scenę wkroczyli przemyscy artyści i po raz kolejny udowodnili, że potrafią przygotować program artystyczny na każda okazję. Wszyscy – starsi, młodsi i najmłodsi z Klubu Garnizonowego w Przemyślu podeszli do występu z pełną powaga i zaangażowaniem za co nagradzani byli gromkimi brawami.
Druga część wieczoru poświęconego pamięci Papieża Polak upłynęła przy występie trubadurskiego duetu muzyków z Meksyku, ze stanu Oaxaca: ojca – Fernando Amaya i syna – Fernando Escobar. Projekt ten sfinansowany został przez Ambasadę Meksyku, a opowiedział o tym i sylwetki meksykańskich gości przybliżył dr Paweł Trefler – politolog i latynoamerykanista.
Fernando Amaya to oaxaqueński kompozytor, poeta i autor bajek. Pracował jako sternik, a obecnie jest nauczycielem hiszpańskiego i dyrektorem szkoły. Współpracuje z wieloma muzykami i poetami z całego stanu Oaxaca. Jest także mentorem dla młodszego pokolenia muzyków, tych którzy dopiero co zaczynają swoje artystyczne życie. Jego bolera, paseos, sony i ballady do swojego repertuaru koncertowego włączają inni artyści.
Tomasz Beliński
Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK