Relacje
22 marca 2013 r. – WIELKIE OTWARCIE ZAMKU KAZIMIERZOWSKIEGO
Pierwsze 150 minut po remoncie
Pierwsze 150 minut po remoncie należało do sztuki najwyższej. Na scenie Zamku Kazimierzowskiego wystąpił Andrzej Seweryn, który – jak przystało na czas Wielkiego Postu – zaprezentował „Tryptyk Rzymski” Jana Pawła II” i „Traktat teologiczny” Czesława Miłosza. O oprawę muzyczną zadbał Sekstet Włodzimierza Nahornego w składzie: Włodzimierz Nahorny – fortepian, Anna Serafińska – śpiew, Henryk Gembalski – skrzypce, Wojciech Staroniewicz – saksofony, Mariusz Bogdanowicz – kontrabas, Piotr Biskupski – perkusja. Ten niepowtarzalny spektakl jest wyrazem fascynacji dwoma ważnymi tekstami. W mistrzowskim wykonaniu Andrzeja Seweryna przesłanie tych tekstów staje się niepowtarzalnym przeżyciem. Jest także okazją do słuchania Sextetu Włodzimierza Nahornego, którego muzyka nie jest ani tłem, ani uzupełnieniem, ale partnerem i współtwórcą tego niezwykłego dialogu słowa i muzyki.
Niepowtarzalny spektakl miał również niepowtarzalną oprawę oraz znakomitych gości. Na otwarcie Zamku Kazimierzowskiego po remoncie przybyły władze miejskie, przedstawiciele przemyskich Posłów na Sejm RP, Radni Rady Miejskiej w Przemyślu, Kanclerz Kurii Biskupiej w Przemyślu, Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków, inwestor, wykonawcy, przedstawiciele Wydziału Inwestycji Urzędu Miejskiego w Przemyślu oraz szefowie przemyskich instytucji.
Jako pierwsza na scenę weszła Dyrektor Przemyskiego Centrum Kultury i Nauki ZAMEK Renata Nowakowska i przywitała wszystkich przybyłych gości. O inwestycji związanej z renowacją Zamku opowiadał Prezydent Przemyśla Robert Choma, a swoje wystąpienie zakończył życzeniami wszystkiego co najlepsze w związku ze zbliżającymi się Świętami Wielkiej Nocy. Wprowadzenia do spektaklu dokonał znany dziennikarz radiowy i telewizyjny Paweł Sztompke.
Zanim jednak wszystko na dobre się rozpoczęło na gości czekało kilka miłych niespodzianek. Przedstawiciele firmy „Douglas” wszystkim przybyłym wręczali upominki w postaci kosmetyków, tancerki z Zespołu Pieśni i Tańca „Przemyśl” rozdawały folderki reklamowe i częstowały cukierkami, które w rzeczy samej nie były takie zwykłe. Niektóre z nich były opatrzone numerkami, które po spektaklu, na scenie, uprawniały do odebrania nagrody niespodzianki. Najmilsza niespodzianka czekała na miłośników słodkości. Pośrodku foyer umieszczone było stanowisko przemyskiej firmy Edecor Studio z fontanną czekoladową, przy której nie brakowało degustatorów. Trzeba przyznać, że taka fontanna to nieczęsty widok, nawet dla wytrawnych koneserów tego brunatnego przysmaku.
Po spektaklu, w podziemnej Zamkowej Galerii, odbyło się otwarcie wystawy malarstwa, projektów kostiumów i scenografii teatralnej Andrzeja Kreutz Majewskiego. O pomyśle oraz idei wystawy opowiadała Agnieszka Koecher Hensel. W otoczeniu prezentowanych prac odbyło się również spotkanie z występującymi wcześniej na scenie artystami. W miłej atmosferze, przy poczęstunku dobiegł końca pierwszy po remoncie i rewitalizacji artystyczny dzień na Zamku Kazimierzowskim.
Tomasz Beliński
Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK
Opublikowano 23 marca 2013 przez Tomasz Beliński
Ostatnia aktualizacja 11 kwietnia 2017 przez Tomasz Beliński