Relacje
19 lipca 2009 r. – Z cyklu „Artyści swojemu miastu” koncert Antoniego Pilcha na lutnię i śpiew
19 lipca 2009 roku swoje przywiązanie do Przemyśla w postaci niezwykle nastrojowego koncertu zaprezentował Antoni Pilch. Pochodzący z Kruhela bandurzysta i lutnista już na samym początku wyznał, że jego sentyment do rodzinnego miasta jest ogromny i ciągle się umacnia. Widowisko muzyczne, które nosiło tytuł „Pątnik” stało pod znakiem nostalgii i wiary. Artysta w bardzo sugestywny sposób poprzez zaprezentowane utwory przekazywał to, co jest w jego życiu najważniejsze. Zrobił to tak znakomicie, że widzowie którzy przybyli w nadkomplecie (miejsca stojące zajęte były nawet koło szatni) długo oklaskiwali go na stojąco. Antoni Pilch grał na lutni, śpiewał, ale także opowiadał. Mówił m. in. „ …aby prawdziwie ukazać istotę muzyki lutniowej XVI wieku trzeba lutnisty pielgrzyma, który w swej grze pomieści nie tylko piękne dźwięki lutniowych kompozycji, pieśni i poezji, ale zawrze w niej także przeżycie codziennej wędrówki i obraz tych przepływających przed jego oczami krajobrazów. Moją drogę chcę rozpocząć w miejscu urodzenia, w cudownej krainie przemyskiej, gdzie upłynęła mi też młodość na wędrówkach po lasach i wysiedlonych, opustoszałych wsiach ukraińskich, gdzie chłonąłem nad brzegiem Sanu atmosferę tego niezwykłego miasta niosącego pospołu tradycje polską, ruską i żydowską. O czeskiej, austriackiej i tatarskiej nie wspominając. Jest tyle miejsc i tyle dróg, które chciałbym przejść, ale wszystkie są w ręku Opatrzności i to Ona mnie poprowadzi”.
Antoni Pilch (rocznik 1949) to pochodzący z Przemyśla wirtuoz lutni. Jego specjalnością jest muzyka renesansowa. Odkrył na nowo twórczość Mikołaja Gomółki, najwybitniejszego kompozytora polskiego renesansu. Antoni Pilch jest założycielem Fundacji Lutnia Staropolska, powołanej do prowadzenia studiów nad kulturą i muzyką dawną. Fundacja działa przy Dworze w Wysokiej.
Artysta wychowywał się w inteligenckiej rodzinie żyjącej w kręgu starej galicyjskiej kultury. W zwyczaju było wspólne muzykowanie, czytanie na głos książek, słuchanie opowieści oraz dyskusje przy biesiadnym stole. Po ukończeniu liceum w Przemyślu Antoni Pilch wstąpił do Akademii Muzycznej w Krakowie. Stan wojenny zastał go na studiach w angielskim Royal College of Music. Po ich ukończeniu wrócił do kraju. W pracowni przy krakowskim placu św. Marka organizował koncerty muzyki dawnej, śpiewu, recytacji, a potem spektakle teatralne. Tak powstało Bractwo Lutnicze.
Występ „Tośka z Kruhela” zorganizowany został we współpracy z Towarzystwem Przyjaciół Przemyśla w Krakowie.
Tomasz Beliński
Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK
Opublikowano 20 lipca 2009 przez Tomasz Beliński
Ostatnia aktualizacja 12 kwietnia 2017 przez Tomasz Beliński