Relacje
6 marca 2011 r. – Z cyklu „Zamkowe Teatralia” spektakl Teatru Bagatela „SZALONE NOŻYCZKI”
Zamkowe Teatralia 2011 pomału dobiegają końca. Kolejnym spektaklem tegorocznej edycji tej imprezy było widowisko Teatru Bagatela pt. „Szalone nożyczki”. Sztuka Paula Portnera to szalona komedia kryminalna, w której widzowie mają wpływ na zakończenie fabuły osadzonej w salonie fryzjerskim „Szalone nożyczki.
Śmiech, śmiech i jeszcze raz śmiech. Tak przez ponad dwie godziny. Teraz każdy kto obejrzał tę sztukę już wie, dlaczego w Ameryce nie schodzi ona z teatralnych afiszy od ponad dwudziestu lat i dlaczego uhonorowano ją wpisem do Światowej Księgi Rekordów Guinnessa.
Na scenie jest salon fryzjerski z dwójką pracowników. Fryzjerka od kobiecych fryzur i fryzjer z gatunku „kochających inaczej”. Są też klienci, wśród których jest „utajniony” policjant, jak się później okaże postać kluczowa. Wszystko by było dobrze, gdyby nie dudnienie fortepianu z piętra wyżej. Gdy jednak on cichnie zaczyna się właściwa akcja. Okazuje się, że pianistka została zamordowana i w dochodzeniu zaczyna brać udział widownia. „Nikt stąd nie wyjdzie, nikt nie opuści widowni, jeśli nie wykryjemy zbrodniarza” – pada ze sceny. Padają ze sceny również bliskie nam przemyślanom nazwiska, nazwy ulic, klubów sportowych, miejscowości – robi się swojsko i niewyobrażalnie śmiesznie. „Szalone nożyczki” to nie tylko błyskotliwe dialogi, szybka akcja i śmiech do bólu. „Szalone nożyczki” to spektakl dla publiczności, ale również gra z publicznością w jednej z ról. „Szalone nożyczki” bez publiczności nie mogłyby istnieć. Nie sposób opisać ani całej fabuły, ani oddać tego co można przeżyć podczas tego przedstawienia. To trzeba zobaczyć.
Po spektaklu, jeszcze na scenie, aktorzy otrzymali od szefowej PCKiN ZAMEK Renaty Nowakowskiej podziękowanie za udział w projekcie pn. ZAMKOWE TEATRALIA. Podziękowanie było słowne i rzeczowe w formie oprawionego, dużego dyplomu. Następnie w zamkowej Galerii (jak po każdym widowisku w ramach cyklu „Zamkowe Teatralia”) odbyło się spotkanie z artystami występującymi na scenie. Jak zwykle przy lampce wina rozmawiano o sztuce.
W sztuce wystąpili: Aleksandra Godlewska, Przemysław Redkowski, Wojciech Leonowicz, Przemysław Branny, Łukasz Żurek, Ewa Mitoń.
Przekład– Elżbieta Woźniak
Reżyseria – Marcin Sławiński
Scenografia – Joanna Schoen
Opracowanie muzyczne i opracowanie tekstu – Marcin Sławiński
PCKiN ZAMEK
SPONSORZY PROJEKTU „ZAMKOWE TEATRALIA 2011”