OFERTA ARTYSTYCZNA ZPiT „Przemyśl” do pobrania TUTAJ
ZESPÓŁ PIEŚNI I TAŃCA „PRZEMYŚL” powstał w 1980 roku pod nazwą Wojewódzki Międzyszkolny Zespół Pieśni i Tańca „Przemyśl”. Siedzibę swoją otrzymał w budynku przy ulicy Basztowej 13. Pierwszym dyrektorem został Pan Antoni Guran /lata 1980-1985/. W placówce działały różne formy artystyczne: grupy tańca ludowego, chóry, big-band, kapela ludowa, zespoły muzyczno-wokalne młodzieżowe, zespół kameralny muzyki dawnej oraz znana i lubiana Kapela Bałkańska prowadzona przez Pana Henryka Rudawskiego. Pierwszy wyjazd zagraniczny /Francja/ odbyła Kapela Bałkańska promując WMZPiT „Przemyśl”. Potem nastąpiły kolejne wyjazdy koncertowe: wielokrotnie Francja, Włochy, Niemcy, Hiszpania, Węgry, była Czechosłowacja, kraje byłego Związku Radzieckiego, Anglia, Finlandia oraz liczne występy na terenie Polski. Zamiarem dyrektora oraz kadry pedagogicznej był rozwój Wojewódzkiego Międzyszkolnego Zespołu Pieśni i Tańca „Przemyśl” i przekształcenie jednostki w Pałac Młodzieży z różnorodną ofertą artystyczną.
W kolejnych latach działalności należało się dostosować do ogólnej sytuacji finansowej, która – niestety- nie pozwoliła na rozwój Wojewódzkiego Międzyszkolnego Zespołu Pieśni i Tańca „Przemyśl”. Następni dyrektorzy: Pan Henryk Rudawski /lata 1985-1986/, Pani Maria Matuszewska- Król /1986-1992/ oraz Pani Lucyna Rudawska /lata 1992-2006/ wytrwale pracowali nad utrzymaniem zarówno poziomu artystycznego jak i samej placówki. Od 2006 roku Zespół Pieśni i Tańca „Przemyśl” znajduje się w strukturach organizacyjnych instytucji kultury Przemyskie Centrum Kultury i Nauki Zamek. W dziale noszącym nazwę Zespół Pieśni i Tańca „Przemyśl”, dzieci, młodzież i dorośli realizują i rozwijają swoje zdolności artystyczne w grupach tańca ludowego : 2 grupy dziecięce młodsze, 2 grupy dziecięce starsze, grupa młodzieżowa i grupa reprezentacyjna oraz 2 grupy tańca historycznego. W repertuarze posiadamy wszystkie tańce narodowe, regionalne Polski południowej, widowisko „Wesele Rzeszowskie”. Na bazie tańców narodowych przygotowaliśmy widowisko teatralno – taneczne „Helenka i Skrzetuski” oparte na trylogii Henryka Sienkiewicza: „Ogniem i mieczem”. Tancerze tańca historycznego przygotowali bajki: „Kopciuszek”, „Nie taki diabeł straszny jak go malują”, „Królewski Błazen”, ‘Niesforne Zabawki”, „Dziewczynka z Zapałkami”, „Zaczarowany Pędzel”. Repertuar ciągle jest wzbogacany o nowe tańce, pieśni i melodie ludowe. Obecnie w przygotowaniu jest 3-aktowe plenerowe widowisko; „Żywot Janicka Zbójnika”, które swoją premierę będzie miało podczas obchodów Święta Zamku – czerwiec 2014r. W 34-letniej działalności Zespół koncertował w wielu krajach Europy, szerząc piękno polskiego folkloru, równocześnie zapoznając się z kulturą i obyczajami innych narodów./Do wymienionych wyżej należy dodać Turcję, Austrię, Mołdawię i Rumunię/. Szczególnym rokiem był rok 1997, kiedy to ZPiT „Przemyśl” miał zaszczyt koncertować przed Janem Pawłem II podczas Jego wizyty w Krośnie. W dniu 01 maja 2004 roku Zespół Pieśni i Tańca „Przemyśl” reprezentował Polskę w historycznym wydarzeniu wejścia Polski do Unii Europejskiej. Koncert odbył się na granicy niemiecko – francuskiej w Saarbrucken.
Dorobek Zespołu Pieśni i Tańca „Przemyśl” to przede wszystkim roztańczona i rozśpiewana młodzież. Ta starsza, znajdująca się na uczelniach, często kontynuuje taniec w innych zespołach folklorystycznych. W grupach dziecięcych tańczą dzieci tancerzy z lat 80 – tych, a ich rodzice tańczą w grupie dorosłej, działającej od 6 lat. Celem naszym jest skupienie jak największej liczby dzieci i młodzieży, która w sposób artystyczny będzie krzewić w kraju i świecie piękno polskiego folkloru oraz przypominać tańce historyczne, dworskie, które przyczyniły się do kształtu wszystkich tańców.
KADRA „ZESPOŁU PIEŚNI I TAŃCA „PRZEMYŚL”
Kierownik – Lucyna Rudawska
Choreograf – Piotr Jop, Marek Kozak
Akompaniament i prowadzenie kapeli ludowej – Henryk Rudawski
Kostiumy – Anna Potoczna
Zespół Pieśni i Tańca „Przemyśl” w Mołdawii
W dniach 5-6 października grupa reprezentacyjna Zespołu Pieśni i Tańca „Przemyśl” gościła w stolicy Mołdawii Kiszyniowie na zaproszenie Organizacji Polska Wiosna w Mołdawii. Po trudach 18-godzinnej podróży w ciężkich warunkach drogowych, grupa uczestniczyła w Święcie Wina. Dużym powodzeniem cieszył się występ w obecności Konsula Generalnego, Jego małżonki, pracowników Konsulatu Polski oraz Ambasady Polskiej, Pani Prezes Związku Lekarzy w Mołdawii oraz Prezes Organizacji Polska Wiosna w Mołdawii. Wieczorne spotkanie sprzyjało zawiązaniu nowych znajomości; zaowocowało zaproszeniem na maj 2014 roku grupy folklorystycznej na święto „Polska Wiosna w Mołdawii”. Kierownik ZPiT „Przemyśl” – Lucynie Rudawskiej, przekazano dokumenty wraz z listem intencyjnym, dotyczące nawiązania partnerstwa miast z mołdawskim miastem Soroki. Najbardziej jednak zapadł w sercu i pamięci koncert dla mniejszości polskiej w Grygorówce, oddalonej o 100 km od Kiszyniowa , urokliwej wiosce. Polskie tańce oraz pieśni ludowe sprawiły, że w oczach Polaków zalśniły łzy tęsknoty.
Nie zabrakło też elementów grozy: w nocy z 5/6 października nawiedzające często Mołdawię trzęsienia ziemi, nieźle przestraszyły uczestników wyjazdu, pomieszkujących na 7 /ostatnim/ piętrze.
Wyjazd mógł się odbyć dzięki sponsorom: Firma Eurobus, Dariusz Gościński Usługi Remontowo-Budowlane oraz KOSTECH s.c. Kostuś Andrzej, Kostuś Wojciech. Serdecznie dziękujemy!

Opublikowano 11 marca 2017 przez Tomasz Beliński
Ostatnia aktualizacja 22 listopada 2018 przez Tomasz Beliński